• Sukces ucznia klasy 7a Franciszka Ogarka

          • W dniach 20-21 kwietnia 2024 r. w węgierskim mieście Mosonmagyaróvár po raz 26 miał miejsce Moson Modell Show jedna z trzech największych imprez modelarskich w Europie. W tegorocznej edycji wzięło udział 785 zawodników z 45 krajów, którzy zgłosili blisko 3000 modeli. Polskę reprezentowało 114 modelarzy. Franciszek Ogarek z klasy 7a startując w grupie wiekowej junior młodszy i klasie S-2 czyli samoloty bez podziału na skalę zajął III miejsce zdobywając brązowy medal. To pierwszy start Franciszka w tym konkursie. Nagrodzony model to North  American Mustang III firmy Tamiya w skali 1:48 przedstawiający samolot jednego z najlepszych polskich pilotów myśliwskich pkt. pilota Eugeniusza Horbaczewskiego dowódcy 315 Dywizjonu Myśliwskiego.

          • VIII EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POCZTÓW SZTANDAROWYCH ORAZ WIEDZY O POLSKICH SYMBOLACH I BARWACH NARODOWYCH

          • 17 kwietnia 2024 r. odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Symbolach i Barwach Narodowych. Inicjatywa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta, a jej głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 13. 
            Konkurs skierowany był zarówno do uczniów szkół podstawowych, jak i średnich i miał na celu kształtowanie postaw szacunku do symboli narodowych, pogłębianie i umacnianie wśród młodych ludzi postaw patriotycznych i obywatelskich oraz budowanie wspólnoty i tożsamości narodowej. Wydarzenie rozpoczęło się uroczyście na jaworznickim rynku, a następnie poczty sztandarowe przemaszerowały do Hali Widowiskowo - Sportowej MCKiS, gdzie rozpoczęły się oficjalne zmagania 33 - ech trzyosobowych zespołów pocztów sztandarowych oraz 34 zawodników indywidualnych. Naszą szkołę reprezentowali:

            Sztandarowy: Krzysztof Grzymek z klasy 7b oraz asysta: Natalia Miziołek i Aleksandra Zielonka-uczennice klasy 7A. W konkursie wiedzy o Symbolach i barwach Narodowych: Olaf Kaczmarczyk z klasy 5a i Rafał Kiedrzyński z klasy 7B
            Gratulujemy udziału w zmaganiach i godnej postawy!

          • Nasze działania

          • W ramach II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”, uczestniczyliśmy w nabywaniu umiejętności wykorzystywania narzędzi multimedialnych i informatycznych, wzbogacając w ten sposób wiedzę i zwiększając efektywność uczenia się. Dzięki programowi „Laboratoria przyszłości” rozwijaliśmy umiejętności uczniów i nauczycieli, wykorzystując zakupiony sprzęt. W czasie Europejskiego Tygodnia Kodowania 2023 uczniowie wzięli udział w konkursie programistycznym, tworząc animacje w Scratch oraz ilustracje pod hasłem „Kupon na dobry dzień”. Obchodziliśmy również Dzień Bezpiecznego Internetu, organizując różnorodne działania, m.in. tworzenie komiksów, trofeów i medali w programach Toony Tool i Tinkercad, oraz uczestnicząc w cyberlekcjach i quizach online. W XVIII Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr” uczestniczyło ośmiu uczniów. Życzymy naszym uczniom dalszych osiągnięć i inspirujących wyzwań w dziedzinie informatyki.

          • Kapelusz Pani Wiosny

          • Dzieci świetlicowe bardzo zaangażowały się w tworzenie fantazyjnego nakrycia głowy dla Pani Wiosny. Pomysły wspaniałe, świetna zabawa i dużo śmiechu.

          • Konkurs plastyczny „Autyzm moimi oczami”

          • W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Autyzm moimi oczami”. Celem konkursu było zwiększenie świadomości na temat autyzmu oraz wyrażenie poprzez sztukę tego, jak postrzegamy i rozumiemy osoby z autyzmem. Z ogromną radością informujemy, że prace czterech utalentowanych uczniów: Alisy Okhvat, Artura Matei, Mileny Gąski oraz Poliny Kedrovskiej, zostały wybrane do reprezentowania naszej szkoły w III Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Autyzm moimi oczami”. Gratulujemy uczestnikom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

          • Dzień marchewki w 1b

          • 4 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Jaworznie odbyło się spotkanie integracyjne uczniów  klasy  1b z przedszkolakami z Przedszkola nr 7 w ramach Dnia Marchewki. Dzieci oglądały film edukacyjny z ciekawostkami o marchewkach, wysłuchały piosenek i wspólnie wykonały prace plastyczne z marchewką w roli głównej.  Na koniec odbyła się degustacja soku marchewkowego i przekąsek z tego warzywa.  Spotkanie z przedszkolakami było wesołe i pełne wrażeń. Mamy nadzieję, że po wakacjach przedszkolaki będą uczniami naszej szkoły.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Dnia 3 kwietnia 2024 r. w naszej szkole jak co roku obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w klasach zostały przeprowadzone ciekawe lekcje mające na celu uwrażliwienie uczniów na temat zaburzenia neurologicznego jakim jest autyzm. Uczniowie dowiedzieli się jak odczuwają świat osoby dotknięte spektrum autyzmu i z jakimi problemami mierzą się w codziennym życiu. Był to dla nas bardzo ważny dzień, dlatego też społeczność szkolna uczciła go strojem w kolorze niebieskim.

            SP 5 im. KEN świeciła dzisiaj na NIEBIESKO! AKCEPTUJEMY, ROZUMIEMY I WSPIERAMY!

          • Spotkanie z policjantami w klasie 2b

          • Dnia 3 kwietnia  2024 r. klasę 2b odwiedziło dwoje policjantów z KMP w Jaworznie. Uczniowie rozmawiali z funkcjonariuszami policji o regulaminach, zasadach, agresji, zachowaniach demoralizujących i konsekwencjach nieprzestrzegania obowiązujących w społeczeństwie reguł. Klasa 2b wspólnie z pedagogiem szkolnym i funkcjonariuszami przypomniała sobie stworzony przez siebie kodeks klasowy i regulamin szkolny. Wspólnie zostały omówione najważniejsze zasady dotyczące szacunku do drugiego człowieka. A wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych uczniów w klasie, w szkole jak i poza nią! 

             

             

          • Indywidualni.pl – Zajęcia otwarte dla rodziców

          • 26 marca 2024 r. w klasie 1a, a 27 marca w klasie 1b odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców „ Wiosna, ach to ty”. Zajęcia otwarte były elementem działań w ramach Gminnego Projektu Edukacja Przyszłości JAWORZNO - program „Indywidualni.pl." Metody i formy pracy podczas tych zajęć były dostosowane do profilu klasy, opracowanego na podstawie indywidualnych testów uczniów. Podczas tych zajęć rodzice mieli niepowtarzalną okazję do poznania własnego dziecka w środowisku szkolnym, jego relacji z rówieśnikami, kontaktu z nauczycielem, jakie umiejętności i zdolności rozwija ich dziecko, jak radzi sobie w różnych sytuacjach i jakie ma relacje z innymi dziećmi. To daje rodzicom większe zrozumienie i satysfakcję z osiągnięć swojego dziecka. Podczas zajęć dzieci miały do wykonania przeróżne zadania. Pierwszoklasiści chętnie i aktywnie uczestniczyli w proponowanych formach aktywności grupowej oraz indywidualnej. Słuchali wierszy, śpiewali piosenki, rozwiązywali zagadki, udzielali odpowiedzi na zadawane pytania, „turlali zdania”, uzupełniali karty pracy, uczestniczyli w zabawach rytmiczno- ruchowych.

            Podczas tych zajęć dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o zwiastunach wiosny. Aktywne metody uatrakcyjniły proces dydaktyczny. Zajęcia sprawiły dzieciom ogromną radość i zadowolenie. Cieszymy się, że rodzice przyjęli nasze zaproszenie i współuczestniczyli w tym projekcie.

          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          • 21 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki. Na całym świecie w tym dniu obchodzony jest Dzień Osób z Zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa, ponieważ osoby z Zespołem Downa posiadają dodatkowy dwudziesty pierwszy chromosom. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie założyli w tym dniu kolorowe skarpetki „nie do pary”. Dzieci z klas I – III ozdobiły według własnego pomysłu papierowe skarpetki, które zdobią korytarz drugiego piętra naszej szkoły. Wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia, dzięki którym zwiększyła się świadomość dzieci na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa. Po wystawie skarpetek odbędzie się plebiscyt na najpiękniejszą skarpetkę. Wyniki plebiscytu zostaną podane w późniejszym terminie.

          • Zawody pływackie

          • W dniu 24 marca 2024 r. w Rybniku na basenie MOSiR odbył się I Miting pływacki Salmo Żory. Nasz klub UKS VIA SPORT i SP 5 im KEN w Jaworznie reprezentowali niżej wymienieni zawodnicy:

            Rocznik  2014

            1. Barbara Kadula, Małgorzata Zapała, Nikodem Skrzydłowski, Nikodem Wacięga

            Rocznik 2015

            1. Oliwa Warzecha, Joanna Zapała, Bartosz Bożek, Jakub Skrzeczyński

            Rocznik 2016

            1. Nikola Samburska, Emila Kapera, Hanna Białek, Patryk Chmiel

            Oliwia Warzecha zdobyła  II m 50 dowolnym

            Jakub Skrzeczyński zdobył  I m 25 grzbietowym

            Bartosz Bożek zdobył  III m 25 grzbietowym

            Rocznik 2014:

            Barbara Kadula 50 dowolnym 41,92 50 grzbietowy 48,06

            Małgorzata Zapała 50 klasycznym 56,9 50 grzbietowym 53,22

            Nikodem Wacięga 50 dowolnym 53,56 50 grzbiet 1:06,22

            Nikodem Skrzydłowski 50 dowolnym 52,45 50 klasycznym1:00,22

            Rocznik 2015: 

            Warzecha Oliwia 25 klasycznym 28,90; 50 dowolnym 50,36 zdobyła  II miejsce

            Joanna Zapała 25 klasycznym 35,03; 50 dowolnym 1:03,61

            Bartosz Bożek 25 grzbietowy 24,68; 25 klasycznym 31,05

            Jakub Skrzeczyński 50 dowolnym 50,80; 25 grzbietowym 21,97

            Rocznik 2016:

            Emlila Kapera 25 grzbiet 53,74; 25 kraul 51,06

            Hania Białek 25 grzbiet 31,93; 25 kraul 40,55

            Samburska Nikola 25 grzbiet 32,41; 25 kraul 41,90

            Patryk Chmiel 25 grzbiet 31,03; 25 kraul 33,21

            Największy progres zrobiła Oliwia Warzecha na 50 m stylem  dowolnym ponad 141% poprawy

            Zauważyć należy, że dla młodych pływaków UKS VIA Sport zawody w Rybniku były kolejnymi zawodami, na których zdobywali doświadczenie. Niedzielne zawody przyniosły kolejne rekordy życiowe podopiecznych trenerów UKS: Bartłomieja Hazuki, Adriana Skrzypca, Jacka Kustrzyckiego, Anetty Broczkowskiej.

            Zawodnikom, Rodzicom i Trenerom GRATULUJEMY, DZIĘKUJEMY i widzimy się podczas startów w kolejnej edycji.

          • Jarmark Wielkanocny „Pod płaszczką” w Jaworznie 

          • 23 marca 2024 r. Jaworzno stało się miejscem świątecznego zgiełku i radości dzięki Jarmarkowi Wielkanocnemu odbywającemu się „Pod płaszczką”. Wśród licznych atrakcji, swoje miejsce znalazło również stoisko naszej szkoły SP5, które dzięki zaangażowaniu pań: Elżbiety Łaźni, Urszuli Kleszcz i Marty Jaworek, przyciągało wzrok odwiedzających pięknymi ozdobami świątecznymi wykonanymi przez uczniów i ich rodziny.

            Atmosfera na jarmarku była niezwykle ciepła i rodzinna. Szczególne emocje budziły występy artystyczne szkół i przedszkoli, które uświetniły to wydarzenie. Nasza szkoła mogła się pochwalić nie tylko kreatywnością na stoisku, ale również aktywnym udziałem uczniów w różnych aspektach jarmarku. Emilka Bednarz reprezentowała nas w zespole ludowym, Małgosia Kłos zajmowała się grupą zuchów, a Zuzanna Bartyzel oraz Artur Mateja wspierali działania Ochotniczej Straży Pożarnej. Julia Karczmarczyk i Marta Musiał z kolei aktywnie reprezentowały Ognisko Wychowawcze. Wydarzenie to przyciągnęło liczne rodziny z naszej społeczności szkolnej, które chętnie włączyły się w świąteczne zakupy, wspierając tym samym cele i potrzeby naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia, zarówno przez przygotowanie ozdób, jak i aktywne uczestnictwo. Jarmark Wielkanocny w Jaworznie po raz kolejny udowodnił, że wspólne działania mogą przynieść wiele radości i zacieśnić więzi społeczności lokalnej.

          • Rajd "Powitanie wiosny”

          • 16 marca 2024 r. miało miejsce Jubileuszowe 25. spotkanie w ramach Rajdu "Powitanie wiosny", zorganizowanego przez KTP Oddział PTTK Jaworzno. Wśród uczestników znalazły się liczne szkoły, a naszą reprezentowała pani Urszula Kleszcz. Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania okolic drewnianego kościoła pod wezwaniem Świętego Idziego w Zrębicach. Następnie wyruszyliśmy na SZLAK ŚW. IDZIEGO OD KROPKI DO KROPKI, zbierając punkty do Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej PTTK Jaworzno "ŚLĄSKA PIĄTKA". Przemierzając tereny Rezerwatu Przyrody "Sokole Góry", zdobywaliśmy punkty do Odznaki "Turysta-Przyrodnik". Po pieszym pokonaniu 11-kilometrowej trasy dotarliśmy do Olsztyna koło Częstochowy, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku. W Ośrodku "Jurajski Olsztyn" delektowaliśmy się pysznymi kiełbaskami z grilla lub z ogniska. Każdy uczestnik otrzymał również specjalne znaczki rajdowe oraz dyplomy dla swoich szkół.

            Zapraszamy serdecznie na kolejne rajdy! Zapisy dostępne w Oddziale PTTK w Jaworznie. Do zobaczenia na szlaku!

          • Zawody pływackie

          • W dniu 12 marca 2024 r. w Gliwicach na basenie Olimpijczyk odbyła się III runda Ligi Śląskich Klubów i szkół podstawowych rocznika 2014. Nasz klub UKS VIA SPORT i SP 5 im KEN w Jaworznie reprezentowali niżej wymienieni zawodnicy z rocznika 2014.

            Barbara Kadula, Małgorzata Zapała, Nikodem Skrzydłowski, Nikodem Wacięga, Błażej Czepiel, Franciszek Ciołczyk

            Barbara Kadula 50 dowolnym 44,94100 zm 1:56,89

            Małgorzata Zapała 50 dowolnym 52,15

            Nikodem Wacięga 50 dowolnym 49,02100 zm 2:15,33

            Nikodem Skrzydłowski 50 dowolnym 52,37100 zm 2:10,00

            Błażej Czepiel 50 dowolnym 51,20100 zm 2:09,85

            Franciszek Ciołczyk 50 dowolnym 49,59100 zm 2:13,52

            Największy progres zrobił NIKODEM WACIĘGA na 50 m dowolnym ponad 10 s. poprawy

            Zauważyć należy, że dla młodych pływaków UKS VIA Sport, zawody w Gliwicach były kolejnymi zawodami, na których zdobywali doświadczenie. A w przypadku 100 zm emocje i stres, sięgały zenitu, zarówno u zawodników jak i u rodziców i trenera. Wtorkowe zawody przyniosły rekordy życiowe podopiecznych trenerów UKS: Bartłomieja Hazuki, Adriana Skrzypca, Jacka Kustrzyckiego, Anetty Broczkowskiej.

            Zawodnikom, Rodzicom i Trenerom GRATULUJEMY, DZIĘKUJEMY i widzimy się podczas startów w kolejnej edycji.

          • "Puchacz Piotr" eliminacje

          • 14 marca 2024 r. uczniowie klas I,II oraz III przystąpili do pierwszego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Puchacz Piotr”, którego organizatorem jest sieć Centrów Nauczania Matematyki MathRiders. W eliminacjach uczestniczyło 11 uczniów z klas I, 9 uczniów  z klas II i 18 uczniów z klas III. Celem konkursu jest rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych dzieci, kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, mobilizowanie i motywowanie dzieci do rozwiązywania matematycznych problemów. Zadania konkursowe były  przeprowadzone w formie pisemnej. Uczestnicy mieli 60 minut na rozwiązanie wszystkich przygotowanych zadań.  Na wyniki musimy poczekać do 15 kwietnia, wtedy okaże się, kto dostał się do drugiego etapu.
            Trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów.

             

          • XVIII Święto Liczby Pi

          • 14 marca 2024 r. uczestniczyliśmy w obchodach Święta Liczby Pi na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie. Święto Liczby Pi to wydarzenie popularyzatorskie, którego data dyktowana jest przez  3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14… Jest to amerykański zapis daty 14 marca. Z tej okazji uczniowie klasy 7b wraz z  licealistami wysłuchali ciekawego wykładu Pana profesora Armanda Cholewki  - dyrektora Instytutu Inżynierii Biomedycznej pt.  „Organizm w liczbach”.  Następnie wzięli udział w warsztatach, pokazach, ciekawych rozmowach  i konkursach organizowanych przez pracowników i studentów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych. Trudne zagadnienia zostały przedstawione  w uproszczonej formie, zrozumiałej dla każdego słuchacza. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 w naszej szkole

            6 lutego 2024 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, jednak nasze działania na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego trwały aż do połowy marca. Przez ten czas, nasza społeczność szkolna angażowała się w szereg inicjatyw edukacyjnych, mających na celu promowanie odpowiedzialnego korzystania z zasobów internetowych oraz zasad netykiety. Jedną z najbardziej kreatywnych aktywności było tworzenie komiksów dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przy użyciu internetowego kreatora Toony Tool. Uczniowie wcielali się w rolę autorów, ilustratorów oraz edukatorów, przekazując ważne przesłania w przystępnej i zachęcającej formie. 

            W ramach podziękowania dla najbardziej zaangażowanego uczestnika naszych inicjatyw, zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy w technologii 3D unikatowy medal, korzystając z programu Tinkercad. Ta symboliczna nagroda stanowiła nie tylko wyraz uznania, ale również zachętę do dalszego promowania bezpiecznego zachowania online. Nasze działania edukacyjne uzupełniliśmy o udział w cyberlekcjach dostępnych na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej, które umożliwiły uczniom zgłębianie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa w interaktywny sposób. Ponadto, sprawdziliśmy naszą wiedzę, uczestnicząc w quizach na platformie Quizizz, co było zarówno formą testowania naszych umiejętności, jak i świetną zabawą. Ważnym elementem naszych obchodów było również zwrócenie uwagi na problem fonoholizmu. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali na szkolnym korytarzu ulotki edukacyjne na ten temat, dzięki czemu cała społeczność szkolna mogła poszerzyć swoją świadomość na temat tego współczesnego wyzwania.

            Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 był dla nas wszystkich nie tylko okazją do nauki, ale również do wspólnego działania na rzecz bezpieczniejszego cyfrowego świata. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i przypominamy, że bezpieczny Internet to odpowiedzialność nas wszystkich każdego dnia.

            BROSZURA_SAFER_INTERNET.pdf