• Choinka w świetlicy szkolnej

          • W tym  przedświątecznym  tygodniu  w  świetlicy  skolnej  pojawił  się  gość  specjalny - choinka. Radości  nie  było  końca. Uczniowie  klasy  1A  ubrali  ją  pięknie  i  uroczyście  zapalili  swiatełka. Świąteczny  klimat  zagościł  w  sali  na  dobre.

          • Konkurs "NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA BOŻONARODZENIOWA" rozstrzygnięty.

          • W grudniu odbył się szkolny konkurs plastyczny "NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA BOŻONARODZENIOWA". 

            Laureatami zostali:

            Jadoda Chwastarz klasa 1a

            Zuzanna Gierczyk klasa 1a

            Tymoteusz Koczot klasa 1a

            Aleksandra Reperowicz klasa 1a

            Sandra Nemeczek klasa 1b

            Oliwia Kozina klasa 2a

            Xavier Chodnik klasa 2a

            Wojciech Szpotański klasa  2b

            Agata Wojnarowska klasa 2b

            wykonali piękne  ozdoby i wszyscy otrzymali I miejsce.

            Uczniowie z klas 4 -7 przekazali 34 prace i uzyskali następujące wyniki:

            I miejsce - Oliwia Kłoda i Amelia Białas z kl. 4a,

            II miejsce - Wiktor Jakowczyk z kl. 5b,

            III miejsce - Damian Rostek z kl. 6b.  

            Gratulujemy i życzymy zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

          • Wyróżnienia w konkursach organizowanych przez TOZ Jaworzno

          • Organizatorem dwóch konkursów plastycznych: „Dokąd nocą tupta jeż?” i „Zimowisko zwierzęce” było Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Jaworznie. Wysłaliśmy aż 26 prac naszych uczniów, którzy wcześniej rozmawiali o ochronie przyrody i problemach zwierząt w okresie jesienno-zimowym oraz o pomocy zwierzętom bezdomnym. Katarzyna Chudy z kl. 6a w konkursie „Dokąd nocą tupta jeż?” uzyskała wyróżnienie, oraz Kacper Tomczyk z kl. 4a w konkursie „Zimowisko zwierzęce” również zdobył wyróżnienie. Dzieci otrzymały certyfikaty i nagrody.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Wirusoochrona - podsumowanie programu

          • Nowa galeria Wirusoochrona - podsumowanie programu została dodana do albumu fotograficznego

            W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas młodszych naszej szkoły po raz kolejny włączyli się do Wojewódzkiej Akcji Informacyjno – Edukacyjnej pt.: „Wirusoochrona” organizowanej przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Przez cały miesiąc listopad 2022 r. uczniowie uczestniczyli w przeprowadzonych przez nauczycieli i pielęgniarkę szkolną zajęciach i warsztatach, podczas których omawiane były tematy profilaktyki zdrowotnej - zwłaszcza zasad przestrzegania higieny, roli szczepień ochronnych, prawidłowego odżywiania oraz roli aktywności fizycznej w utrzymaniu dobrego zdrowia. Dzięki nim uczniowie dowiedzieli się, jakie choroby są roznoszone poprzez brudne ręce,  poznali poszczególne etapy mycia rąk. Dzieci dowiedziały się również, w jakich sytuacjach koniecznie musimy umyć ręce oraz o tym, że zarazki przenoszone przez dłonie należą do tych najczęściej wywołujących choroby zakaźne. Mogą one powodować choroby układu oddechowego, pokarmowego i skóry. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, malowali kolorowanki, odpowiadali na pytania, obejrzeli prezentację multimedialną na temat wirusów i prawidłowo demonstrowali sposób właściwego mycia rąk pod czujnym okiem wychowawców. Podczas zajęć uczniowie klasy 1a uczestniczyli w przygotowanym eksperymencie, który pokazał, jak ważne jest mycie rąk mydłem – TAK DZIAŁA MYDŁO. Rozśpiewana 1b i 3a wspólnie zaprezentowała się w piosence „Mycie rak to fajna sprawa”. 8 listopada 2022 r. pani Marta Jaworek zaprosiła wszystkie klasy młodsze na pokaz i degustację koktajli warzywno-owocowych. Były to propozycje przygotowania zdrowych napojów jako drugiego śniadania do szkoły. Koktajle były przepyszne, wszystkim bardzo smakowały. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonywały również plakaty związane z higieną. Klasy I-III wspólnie wykonały gazetkę  #LekcjaHIGIENY #Wirusoochrona, która została umieszczona na szkolnym korytarzu.

            W tym roku akcja została wzbogacona modułem, w którym najważniejszym elementem była prawidłowa higiena rąk – SZKOŁA MYCIA RĄK MAXA I ELLI. Uczniowie klasy 3a przypomnieli sobie wiadomości na temat higieny osobistej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na mycie rąk. Dzieci zapoznały się z bohaterami akcji, którzy tak jak oni są uczniami szkoły podstawowej i uczą innych, jak dbać o właściwą higienę rąk. Uczniowie przećwiczyli cztery kroki prawidłowego mycia rąk. Po zadaniach praktycznych trzecioklasiści obejrzeli  prezentacją multimedialną oraz bezbłędnie rozwiązali test, w którym mieli za zadanie zaznaczyć prawidłowe odpowiedzi na tematy: Kiedy należy myć ręce? Czy Max i jego przyjaciele postępują właściwie? Czym jest właściwa higiena rąk? Dlaczego należy wycierać ręce? W zajęciach uczestniczyła pani pielęgniarka, która czuwała nad prawidłowym myciem rąk. Udzieliła uczniom wielu cennych wskazówek, jak należy dbać o swoje zdrowie, przypomniała rolę szczepień ochronnych i prawidłowego odżywiania. Zajęcia zakończyło wykonanie kolorowych plakatów przedstawiających bohaterów akcji – Maxa i Ellę oraz propagujących higienę mycia rąk -  BRUDNA RĄCZKA + MYDŁO + WODA = CZYSTA RĄCZKA. Prace te stały się dekoracją sali lekcyjnej. Wszyscy trzecioklasiści otrzymali dyplomy ukończenia ,,Szkoły mycia rąk Maxa i Elli" oraz kolorowe zakładki do książek.

            Mamy nadzieję, że wykorzystane podczas zajęć opowiadania, bajki edukacyjne, wierszyki, piosenki, plansze, kolorowanki oraz przeprowadzenie eksperymentów, zabaw dydaktycznych, ruchowych, pomogą dzieciom łatwiej zapamiętać ważne wiadomości na temat ich zdrowia.

            #SzkołaMyciaRąkMAXAIELLI
            #LekcjaHIGIENY
            #Wirusoochrona

            Zapraszamy do naszej galerii.

             

          • Pływackie Zawody Mikołajkowe dla uczniów klas I - II.

          • Nowa galeria Pływackie Zawody Mikołajkowe dla uczniów klas I - II. została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu 10 grudnia 2022 r odbyły się Zawody Mikołajkowe dla kas I – II w pływaniu.

            Uczniowie klas 1a, 1b i 2a, 2b uczestniczyli w Zawodach Mikołajkowych zorganizowanych przez UKS VIA SPORT. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności pływackie podczas rywalizacji sportowej. Wszyscy osiągnęli swój pierwszy sukces w zawodach.

            Gratulujemy pierwszych sukcesów sportowych i życzymy kolejnych. Do zawodów przygotowali trenerzy i instruktorzy UKS Via sport: B. Hazuka, J. Kustrzycki i A. Broczkowska.

             

          • Turniej Mikołajkowy

          • Nowa galeria Turniej Mikołajkowy została dodana do albumu fotograficznego

            8 grudnia 2022 r. odbył się w naszej szkole Mikołajkowy Turniej gier i zabaw "Razem - zdrowo - na sportowoPo przerwie związanej z pandemia mieliśmy okazję ponownie  gościć  w szkole dzieci z Przedszkoli Miejskich 2, 7 oraz 14. W ramach współpracy  z przedszkolami, bawiliśmy się  wspólnie z uczniami klas pierwszych naszej szkoły. Była sportowa rywalizacja oraz konkursy profilaktyczne dla przedszkolaków. Uczestnicy turnieju otrzymali  puchary oraz nagrody w postaci sprzętu sportowego. Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów  Alkoholowych za ufundowanie nagród  na nasz turniej.

          • Mikołajkowe warsztaty z robotyki w 2b

          • Mikołajkowych niespodzianek ciąg dalszy. Dzisiaj od rana klasa 2B miała wspaniałe  zajęcia – Robotyka dla Juniora połączona ze świetną zabawą klockami LEGO opracowaną metodą przez BRICKS4KIDZ. Uczniowie zostali zapoznani z instrukcjami i z zapałem zabrali się do budowania, co wcale nie jest takie łatwe. Wszyscy bardzo się starali, och co za emocje! Mądre główki i sprawne rączki oraz kreatywne myślenie to droga do sukcesu!!!

            Nauka poprzez zabawę – jesteśmy na TAK!

          • Warsztaty mikołajkowe 3a w Mega Pizzy

          • Tegoroczne Mikołajki w klasie 3a były wyjątkowe. Tego dnia trzecioklasiści pojechali na warsztaty kulinarne do Mega Pizzy na Starej Hucie w Jaworznie. Podczas warsztatów, które prowadził Pan Marcin, dzieci dowiedziały się skąd pochodzi to danie i jak je przygotować, by wyszło jak najsmaczniejsze. Po poznaniu tych sekretów, uczniowie przystąpili do działania. Każdy z nich otrzymał gotową kulkę ciasta
            i rozpoczął fascynujący etap tworzenia własnej pizzy. Po uformowaniu placków mali kucharze skomponowali własną, oryginalną pizzę wykorzystując bogaty zestaw dodatków. 
            Potem tylko chwila cierpliwości i każdy mógł skonsumować swój upieczony, pachnący, włoski przysmak. Trzeba przyznać,
            że trzecioklasiści spisali się świetnie - wszystkie wypieki wyglądały wspaniale, toteż szybko znikały z talerzy.

            Bardzo gorąco dziękujemy Panu Marcinowi i całej załodze Pizzerii za wspaniale spędzony czas, za opiekę kulinarną i cierpliwość.   Była to wielka frajda dla dzieciaków, warta powtórzenia!

          • Szymon Rogowski uczeń klasy 8a zdobył I miejsce w konkursie AK

          • IX Miejski Konkurs Historyczny Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej rozstrzygnięty!

            Pamięci wszystkich, którzy walczyli i ginęli za pokój, demokrację i niezawisłość Rzeczypospolitej dedykowany jest Konkurs Historyczny Stowarzyszenia AK każdego roku 1 grudnia, podczas którego świętowane jest wyjątkowe wydarzenie - Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

            W poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. w Teatrze Sztuk odbyło się z tej okazji uroczyste spotkanie, podczas którego wręczono nagrody laureatom listopadowego IX Miejskiego Konkursu Historycznego pn. „Armia Krajowa” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej odział w Jaworznie.

            Miło nam zakomunikować, że zdobywcą I miejsca wśród uczniów szkół podstawowych został uczeń naszej szkoły Szymon Rogowski z kasy 8a.  Podczas uroczystości w Jaworznickim Teatrze Sztuk Szymon odebrał pamiątkowy dyplom i nagrodę.

            Serdecznie gratulujemy udziału w konkursie,  nietuzinkowej wiedzy  i zaszczytnego I -ego  miejsca.

             

          • Mikołajki

          • Dzisiaj tj. 06.12 odwiedził naszą szkołę Mikołaj. Każdy przebrany za pomocnika świętego był niepytany i przez Mikołaja słodkościami poczęstowany. Kolorowy korowód z Mikołajem na czele odwiedził każdą klasę. Uczniowie klas 1-8 wzięli udział w mikołajkowych quizach, w których wykazywali się wiedzą na temat postaci ze świątecznych bajek i legendy o św. Mikołaju. Nagrodą za poprawnie udzieloną odpowiedź były słodycze, które stanowiły miła niespodziankę.

          • XV Rajd Mikołajkowy

          • W sobotę 3 grudnia 2022 r. odbył się XV Rajd Mikołajkowy zorganizowany przez Komisję Turystyki Pieszej PTTK Jaworzno. Damian Kobyłecki z kl. 5 b i Dawid Dubiel z kl. 3 a wraz ze swoimi rodzinami pokonali trasę pieszą 9 km. Z Jeziorek przez Górę Grodzisko i Park Angielski turyści dotarli na Starą Hutę. Tam Mikołaj witał wędrowców, zapraszając do lokalu „Mega – Pizza” na smaczną pizzę. Na zakończenie rajdu uczniowie otrzymali dyplom dla szkoły i zaproszenie do wzięcia udziału w następnym rajdzie, który odbędzie się po feriach zimowych. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w pokonywaniu turystycznych szlaków.

          • Pani Jolanta Smalcerz - plebiscyt edukacyjny 2022 r. na nauczyciela roku 2022 klas 0-III.

          • Kandydat: Jolanta Smalcerz

            https://dziennikzachodni.pl/p/kandydat/jolanta-smalcerz%2C3246325/

            W gazecie regionalnej Dziennik Zachodni został ogłoszony plebiscyt edukacyjny 2022 r. na nauczyciela roku 2022 klas 0-III. Do plebiscytu bez żadnych wątpliwości zgłosiliśmy wychowawczynię naszej klasy 3 a - Panią Jolantę Smalcerz, gdyż uważamy,  że jest nauczycielem w pełni zasługującym na ten tytuł.  Pani Jola jest nauczycielem, wychowawcą z życzliwym podejściem do swoich uczniów, jest kreatywna otwarta i bardzo zaangażowana w swojej pracy. Wierzy w możliwości swoich wszystkich uczniów i motywuje ich pozytywnie do nauki, jak i do własnego rozwoju (sport, rysunek, śpiew). W dniu kończącym plebiscyt 22.11.2022 r. było dużo emocji (nawet większe niż w trakcie meczu reprezentacji Polski), ale udało się wszystko i Pani  Jolanta  Smalcerz - wychowawczyni naszych dzieci czyli klasy 3a została wybrana, jako Najlepszy Nauczyciel roku 2022 klas 0-III w Jaworznie. Kolejnym etapem plebiscytu będzie etap wojewódzki, w którym automatycznie Pani Jolanta Smalcerz będzie brała udział. Trzymamy dalej mocno kciuki i zapraszamy serdecznie wszystkich do głosowania.

            A.Dubiel, K.Zmudzińska - rodzice  uczniów  klasy  3a

          • Dzień Wiedzy o Antybiotykach

          • Dzień Wiedzy o Antybiotykach

            18 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, a jednocześnie rozpoczniemy obchody Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach, który trwał do 24 listopada. Najbliższe dni były okazją, aby zastanowić się, jak stosować antybiotyki, aby skutecznie leczyć choroby i zapobiec antybiotykooporności.

            Czym są antybiotyki?

            Antybiotyki to leki stosowane w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych. Mogą działać bakteriobójczo, tzn. zabijać drobnoustroje, lub bakteriostatycznie – wówczas powodują zahamowanie ich procesów życiowych, aby uniemożliwić namnażanie. Antybiotyki są stosowane w leczeniu od blisko 100 lat. Pierwszym antybiotykiem była penicylina, odkryta w 1928 r. przez Aleksandra Fleminga. Dziś powszechna dostępność antybiotyków ułatwia leczenie chorób bakteryjnych i pomaga zapewnić bezpieczeństwo przy wykonywaniu zabiegów medycznych. Niestety niewłaściwe stosowanie i nadużywanie antybiotyków prowadzi do rozwoju antybiotykooporności. Nowe szczepy bakterii, na które nie działają znane antybiotyki, mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia publicznego. W wyniku lekooporności antybiotyki i inne leki przeciwdrobnoustrojowe stają się nieskuteczne, a infekcje mogą być coraz trudniejsze lub nawet niemożliwe do wyleczenia

            Prawidłowe używanie antybiotyków

            Utrzymanie skuteczności antybiotyków to odpowiedzialność każdego z nas. Zarówno personelu medycznego, pacjentów, rodziców, jak i decydentów, mających wpływ na procedury leczenia. Co możemy zrobić, aby nie dopuścić do rozwoju antybiotykooporności?

            • Stosuj tylko antybiotyki przepisane przez lekarza – nie naciskaj na ich przepisanie.
            • Antybiotyki nie są skuteczne w przypadku COVID-19, przeziębienia ani grypy, które są spowodowane przez wirusy. Używaj ich wyłącznie w uzasadnionych przypadkach przy zakażeniach bakteryjnych.
            • Bierz antybiotyki zgodnie z zaleceniem lekarza:
              • we właściwej dawce
              • z odpowiednią częstotliwością
              • przez taki czas, na jaki zostały przepisane (nie przerywaj kuracji przed jej końcem, nawet jeśli czujesz się lepiej).
            • Nie bierz antybiotyków na własną rękę, nawet jeśli zostały ci z poprzedniej kuracji lub brał je znajomy z podobnymi objawami. Zbliżone symptomy mogą wystąpić w przebiegu różnych chorób.

            Wielu infekcjom bakteryjnym da się łatwo zapobiec. Myj często ręce wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund lub dezynfekuj preparatami na bazie alkoholu. Właściwa higiena i szczepienia przyczyniają się do zmniejszenia liczby infekcji, mniejszej liczby przepisywanych antybiotyków, a co za tym idzie - mniejszego ryzyka antybiotykooporności.

            Antybiotykooporność

            To bakterie, nie ludzie, nabywają oporności na antybiotyki. Nawet zdrowe osoby, którzy rzadko biorą antybiotyki i są w dobrej formie fizycznej, mogą doświadczyć komplikacji, jeśli zarażą się antybiotykooporną bakterią. Skutki anybiotykooporności może odczuć każda osoba, na każdym etapie życia. Już teraz UE, Islandii i Norwegii łącznie ponad 35 000 osób rocznie umiera na skutek infekcji spowodowanych przez antybiotykooporne bakterie.

            Bez efektywnych antybiotyków możemy powrócić do braku efektywnego leczenia zakażeń, które występowały przed erą antybiotyków przeszczepy organów, chemioterapia, intensywna opieka medyczna i wiele innych procedur mogą być w przyszłości znacznie utrudnione. Choroby, którym dziś możemy skutecznie zapobiegać, będą się znów szerzyć w społeczeństwie. Nie wszystkie choroby da się wyleczyć. Dlatego zapobieganie antybiotykooporności jest naszą wspólną odpowiedzialnością.

            Więcej informacji o wydarzeniu oraz o stosowaniu antybiotyków znajdziesz na stronie Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.

          • Kampania społeczna #jedynytakitest

          • INFORMACJA PRASOWA

            Tylko ok. 10 – 20% dorosłych Polaków wykonało ten test! Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie intymne, tak rzadko  robią testy w kierunku HIV? Odpowiedź jest prosta – wstyd, strach i stereotypy. Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają się INNI, a mnie problem HIV/AIDS NIE DOTYCZY.

            Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczyna 16 listopada kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie. Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. A to nieprawda! Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne.  Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć, ponieważ nie da się rozpoznać  HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania! Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą  zakażać innych.  HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

            Kampania społeczna #jedynytakitest ma koncentrować się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby.  Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Jest naturalnym dbaniem o zdrowie swoje i swojego partnera/swojej partnerki. Często odkładamy moment wykonania testu. Wypieramy ze świadomości zachowanie ryzykowne, jakie wcześniej podjęliśmy, albo nie mamy świadomości lub bagatelizujemy fakt, że nasze zachowanie mogło wiązać się z ryzykiem.  Nie robiąc testu, odbieramy sobie szansę na długie życie. Takie myślenie powoduje, że jedynie ok. 10 – 20% dorosłych Polaków, chociaż raz w życiu wykonało test na HIV. Dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia można zastosować skuteczne leczenie, które pozwoli w zasadzie normalnie żyć z wirusem. Dlatego tak ważne jest wykonanie testu.  -  podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, spec. epidemiolog, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

            W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo.  W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.

            W ramach kampanii społecznej #jedynytakitest prowadzone będą szeroko zakrojone działania edukacyjne, których celem jest  nie tylko zachęcenie do testowania w kierunku HIV, lecz także obalenie stereotypów i mitów dotyczących wirusa. Krajowe Centrum ds. AIDS,  w  krótkim filmiku opracowanym na potrzeby kampanii,  pokaże w prosty, graficzny sposób, na czym polega test i wyjaśni, że nie trzeba się do niego specjalnie przygotować, a  wynik testu możliwy jest do odebrania już po 30 minutach.

            Kampania ma na celu przekonać Polaków, że wiedza na temat własnego statusu serologicznego to wiedza ratująca życie.  Autorzy kampanii podkreślają, że ryzyko zakażenia HIV wiąże się  z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy. Nie ma grup ryzyka, to my podejmujemy ryzykowne zachowania.

            Szczegółowe informacje o działaniach prowadzonych w ramach kampanii dostępne są na stronie: jedynytakitest.aids.gov.pl lub pod numerem telefonu Ośrodka Informacji Krajowego Centrum ds. AIDS: 22 331 77 66.