• Erasmus

            • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Komisji Edukacji Narodowej w programie ERASMUS +

            • Szkoła  Podstawowa  nr 5 im. Komisji  Edukacji  Narodowej  w  programie  ERASMUS + - Obrazek 1

              Szkoła Podstawowa nr 5 beneficjentem programu Erasmus+

              Z dniem 1 czerwca 2019 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu "Aktywny Nauczyciel" finansowanego w całości przez fundusze z Unii Europejskiej. Został on wybrany i zatwierdzony do realizacji przez Narodową Agencję jako jeden z 200 projektów spośród 800 nadesłanych. Projekt ten jest odpowiedzią na wynikłe z pracy szkoły potrzeby w zakresie organizacji współpracy międzynarodowej, zwiększenia kompetencji nauczycieli w dziedzinie TIK oraz językowych, podniesienia jakości pracy z uczniami z deficytami oraz zmotywowania uczniów do nauki poprzez wprowadzenie metod aktywizujących. Realizacja niniejszego projektu ma służyć poprawie warunków edukacyjnych szkoły, a będzie to osiągnięte poprzez realizację następujących celów: 

              1) doskonalenie umiejętności językowych i informatycznych u kadry pedagogicznej jako wyjściowych dla kształcenia kompetencji kluczowych XXI wieku

              2) poszerzenie wiedzy teoretycznej i poznanie praktycznych technik i metod w edukacji włączającej uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

              3) zdobycie praktycznej wiedzy o tym, jak zarządzać nowoczesna placówką edukacyjną, przyjazną dla rodziców i uczniów, pozytywnie i aktywizująco oddziałującą na lokalną społeczność

              4) nawiązanie kontaktów w międzynarodowym środowisku nauczycieli, owocujących współpracą między szkołami i instytucjami 

              5) poznanie nowoczesnej metodyki nauczania, angażującej i motywującej uczniów, szczególnie tych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

              W projekcie weźmie udział 12 nauczycieli różnych przedmiotów w naszej szkole, w tym kadra zarządzająca. W ramach projektu zaplanowano 6 kursów metodycznych i specjalistycznych, a także 2 wyjazdy typu job shadowing - obserwacja pracy w szkole zagranicznej. Wyjazdy poprzedzi kurs językowy dla uczestników. Kraje, w których odbędą się szkolenia i job shadowing, to: Niemcy, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Anglia. 

              Idąc z duchem czasu, chcielibyśmy, aby nasza placówka była proeuropejska, odpowiadająca na potrzeby zmieniającego się świata. Chcemy usprawnić nasze metody pracy, połączyć tradycję z nowoczesnością, wykorzystując w większym niż dotychczas stopniu nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, gdyż wierzymy, iż istnieje bezpośredni związek pomiędzy zawodowymi kompetencjami nauczyciela, a wynikami edukacyjnymi uczniów. Pragniemy stopniowo zmieniać przywiązanie nauczycieli do tradycyjnych metod pracy poprzez umożliwienie im obserwacji zajęć prowadzonych w sposób innowacyjny i wyposażenie ich w umiejętności i narzędzia umożliwiające nowoczesną formułę nauczania. Chcemy, aby nasi uczniowie byli uczeni przez nauczycieli z inicjatywą i bogatym doświadczeniem. Nasza szkoła ma być miejscem otwartym na każdego ucznia. Stawiamy nacisk na edukację włączającą i dialog z rodzicami. Pragniemy także, aby uczniowie naszej szkoły były osobami wrażliwymi na inne kultury przy jednoczesnym poczuciu dumy z bycia Polakiem. Chcemy, aby w dobie cyfryzacji uczniowie byli świadomi możliwości, jakie niesie nowoczesna technologia, zdając sobie sprawę z jej zagrożeń. Chcemy wyposażyć naszych uczniów w kompetencje umożliwiające samodzielne zdobywanie wiedzy. Wierzymy, że udział w projekcie znacząco przyczyni się do osiągnięcia tych zamierzeń.     

              Autorem projektu oraz jego koordynatorem jest pani Anna Wacowska, nauczycielka języka angielskiego. Wartość projektu to 31.386 euro. Data zakończenia - 31 maja 2021.