10 października obchodzimy Święto Drzewa. Doskonale wszyscy wiemy, że drzewa są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca... Ten dzień to doskonała okazja do podniesienia świadomości na temat znaczenia drzew dla świata przyrody. W związku z tym, uczniowie klasy 3 A w ramach obchodów tego dnia pogłębiali i systematyzowali swoją wiedzę o drzewach, ich budowie, rodzajach drzew, funkcjach i znaczeniu dla ekosystemu. Uczniowie na podsumowanie zajęć rozwijali swoje zdolności manualne tworząc dziecięcy las w słoiku. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością a efekt końcowy był wspaniały.
Święto Drzewa
- 6
Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest corocznie 26 września w całej Europie. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Radę Europy w 2001 roku w ramach Europejskiego Roku Języków, aby promować różnorodność językową i kulturową, a także zachęcać do nauki języków obcych przez całe życie.
Głównym celem obchodów jest podkreślenie znaczenia znajomości różnych języków zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. W Europie używa się ponad 200 języków, a wydarzenia związane z tym dniem mają na celu nie tylko promowanie najpopularniejszych z nich, ale także ochronę języków mniejszościowych oraz regionalnych, które są częścią dziedzictwa kulturowego kontynentu.
Dzień ten ma również za zadanie pokazać, jak ważna jest nauka języków obcych we współczesnym, globalnym świecie. Znajomość języków otwiera bowiem drzwi do lepszego zrozumienia innych kultur, zwiększa szanse na rynku pracy oraz ułatwia komunikację międzynarodową.
Znaczenie wielojęzyczności:
Wielojęzyczność jest jednym z filarów współpracy europejskiej. Rada Europy zachęca wszystkich obywateli do nauki przynajmniej dwóch języków obcych, co wspiera mobilność zawodową i edukacyjną, a także promuje wzajemne zrozumienie między narodami. Nauka języków rozwija także umiejętności poznawcze, wzbogaca życie codzienne i zwiększa otwartość na inne kultury.
Europejski Dzień Języków jest doskonałą okazją, aby uczniowie, nauczyciele i wszyscy zainteresowani językami poznali nowe możliwości nauki, poszerzyli swoje umiejętności językowe oraz świętowali bogactwo kulturowe Europy.
W naszej szkole odbył się konkurs dla klas 4-8, który sprawdzał umiejętność rozpoznawania zwrotów grzecznościowych w różnych językach europejskich, natomiast w każdej klasie 1-3 odbyła się lekcja z piosenkami w różnych językach oraz zagadkami na odgadnięcie języków ze słuchu, a także na rozpoznawanie flag.
Zajęcia świetlicowe - dzień nauczyciela
🎉 Dzień Nauczyciela to wyjątkowy czas, kiedy cała szkoła celebruje wielkie święto – Dzień Komisji Edukacji Narodowej! To moment, w którym wyrażamy naszą wdzięczność i uznanie dla zaangażowanych i oddanych pedagogów, którzy każdego dnia wkładają swoje serca i pasję w nauczanie. 👩🏫👨🏫
Nasi nauczyciele to nie tylko mistrzowie w przekazywaniu wiedzy 📚, ale także osoby, które z cierpliwością i troską wspierają rozwój swoich uczniów. To ich praca, pełna wyzwań i poświęcenia, kształtuje przyszłe pokolenia, a my dzisiaj mówimy im wielkie DZIĘKUJEMY! 🙏💐
Z tej okazji, uczestnicy świetlicy szkolnej przygotowali dla grona pedagogicznego ręcznie wykonane upominki plastyczne 🎨. Każdy z nich został stworzony z miłością i dbałością o szczegóły – to wyjątkowe dowody naszej wdzięczności i uznania za ich codzienną pracę. 🎁✨
Niech ten dzień będzie pełen uśmiechów, radości i dumy z bycia częścią naszej społeczności! 🌟
Sukces w konkursie plastycznym
Z przyjemnością informujemy, że uczennica Alicja Bąk z klasy 7a zdobyła III miejsce w III Miejskim Konkursie Plastycznym pt. „Kultywowanie kultury pokoju”. Gratulujemy jej sukcesu!
W konkursie, organizowanym przez LOK Jaworzno oraz Klub Przyjaciół Książek Anny Sokół z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju, wzięli udział uczniowie klas VII. Celem konkursu było promowanie idei pokoju poprzez sztukę. Uczniowie przygotowali plakaty formatu A3, przedstawiające ich wizję nadziei na pokój na świecie. Czekamy na kolejne wspaniałe dzieła w przyszłych konkursach!
🐾 Międzynarodowy Dzień Zwierząt w naszej świetlicy! 🐾
4 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwierząt! 🎉 To wyjątkowa okazja, aby docenić naszych czworonożnych przyjaciół i zwrócić uwagę na ich prawa oraz dobrostan. W naszej świetlicy zorganizowaliśmy wiele atrakcji:
🎨 Warsztaty plastyczne – dzieci stworzyły piękne rysunki swoich ulubionych zwierząt. 🐶🐱
📚 Prezentacje – uczniowie podzielili się informacjami o wybranych gatunkach zwierząt i ich środowisku. 🌍
Każde zwierzę zasługuje na miłość i opiekę! 💕 Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasze działania. Pamiętajmy, że możemy pomóc zwierzętom nie tylko dziś, ale przez cały rok! 🌟
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych działań! 📸
Światowy Dzień Zwierząt
- 13
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który obchodzony jest 4 października, uczniowie klasy 4b i 7a wzięli udział w wyjątkowym projekcie. Korzystając z aplikacji Voki, stworzyli „mówiące” awatary przedstawiające różne zwierzęta. Dzięki temu mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o faunie, ale także rozwijać umiejętności technologiczne i kreatywność. To była świetna okazja do nauki poprzez zabawę!
Sztafetowe Biegi Przełajowe
Po kilkuletniej przerwie nasi uczniowie mieli okazję do rywalizacji międzyszkolnej w pierwszej konkurencji zawodów organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. 3 października odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowały 4 drużyny. W kategorii 6 klasa i młodsi wystąpiły drużyny dziewcząt i chłopców. Druga kategoria to uczniowie 8 i 7 klasy - również dziewczęta i chłopcy. Wszyscy zawodnicy zaprezentowali ambitną walkę w bardzo wymagającej konkurencji.
Składy drużyn i zajęte miejsca:
Klasa 6 i młodsi
Dziewczęta - VI miejsce: 1.Zofia Szlachta 6b 2.Laura Ładocha 5a 3.Marta Meheden 5a 4.Małgorzata Zapała 4a 5.Nadia Pasterak 6b 6.Katarzyna Szyguła 6a
Chłopcy - IV miejsce: 1.Kamil Mazur 5a 2.Karol Dworecki 5a 3.Oliwer Królak 6b 4.Wojciech Szyguła 6a 5.Adrian Duda 6a 6.Miłosz Grykałowki 6a
Klasy 7-8
Dziewczęta - IX miejsce: 1.Elżbieta Gruszka 8a 2.Aleksandra Durava 8b 3.Daria Koval 7a 4.Karolina Stokłosa 8a 5.Sandra Peukert 8a 6.Julia Wawrzyniak 8a
Chłopcy - XI miejsce: 1.Aleksander Chrustek 8b 2.Kacper Halat 8a 3.Rafał Kiedrzyński 8b 4.Mateusz Krawczyk 8b 5.Maciej Skopp 8b 6.Julian Wojtyczko 8a
Wszystkim zawodnikom gratulujemy ambitnej postawy.
Światowy Tydzień Zwierząt
Światowy Tydzień Zwierząt trwa od 4 do 10 października. Data ta jest związana z rocznicą śmierci patrona ekologów i zwierząt – św. Franciszka z Asyżu. Ponadto październik ogłoszony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji. Głosił on by chronić przyrodę – bo istoty pozaludzkie również mają wewnętrzną wartość i prawo do życia. Na szczęście coraz więcej ludzi rozumie, że ochrona zwierząt to nie śmieszne hobby utrudniające życie tym, którzy myślą inaczej, ale obowiązek i miara człowieczeństwa. W Polsce po raz pierwszy Światowy Tydzień Zwierząt był obchodzony w 1993 r. Nasz kraj po Francji i Wielkiej Brytanii, jest trzecim państwem w Europie pod względem liczebności zwierząt domowych. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 8 mln psów i ok. 5 mln kotów. Według badań w co drugim polskim domu jest pies.Niestety wiele z nich nie ma domu. Liczby bezdomnych zwierząt nikt nie zna, ale są ich co najmniej setki tysięcy. Wiele z nich przebywa w schroniskach czekając na adopcję. W związku z tym nasza szkoła postanowiła pomóc takim opuszczonym psom przetrwać zimę. Przez cały październik i listopad będziemy zbierać karmę, koce, ręczniki, miski, żwirek i środki czystości dla psów i kotów ze schroniska w Chełmku. Ponadto przystępujemy do akcji „Reksio dla Gambii” i zbieramy opatrunki dla chorych zwierząt.Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji.
GODZINY DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI ROK SZKOLNY 2024/2025 ZESPÓŁ PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH, ZESPÓŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Dzień Chłopaka
- 58
Dzień Chłopaka - 30 września, jak co rok, świętujemy na sportowo. Tradycją szkoły są organizowane dla klas 1-3 zawody w grach i zabawach. Bylo trochę rywalizacji, ale liczyła się dobra zabawa.
Biegi Przełajowe
- 12
20 września klasy 4-8 rozpoczęły rywalizację sportową Biegami Przełajowymi. Każda grupa wiekowa startowała oddzielnie. Ta impreza szkolna była również przygotowaniem oraz kwalifikacją do zawodów Miejskich w Sztafetowych Biegach Przełajowych, gdzie najlepsi biegacze naszego miasta, będą mieli możliwość sprawdzenia swojej formy.
Klasy 1-3 miały również możliwość sprawdzenia swojej formy po wakacjach. Zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego zawody w Biegach Przełajowych wyłoniły najlepszych biegaczy w każdej grupie wiekowej.
Grand prix Nemo w Dąbrowie Górniczej
- 3
W dniu 29 września 2024 r odbyła się kolejna edycja grand prix Nemo w Dąbrowie Górniczej. Nasi Zawodnicy rozpoczęli nowy sezon startowy. Podopieczni mieli możliwość sprawdzenia swojej dyspozycji startowej w tym dniu na początku nowego sezonu.
Klub i szkołę reprezentowali następujący zawodnicy :
Barbara Kadula 4B
Nikodem Skrzydłowski 4B
Małgorzata Zapała 4B
Błażej Czepiel 4A
Nikodem Wacięga 4B
Zapała Joanna 3a
Oliwia Warzecha 3A
Jakub Skrzeczyński 3A
Kamil Stokłosa 4B
Nikola Samburska 2a
Emila Kapera 2B
Hanna Białek 2a
Patryk Chmiel 2a
Sabina Rutkowska 2b
Oliwia Raciak 2a
Mike Pisarzowski 2a
Na wyróżnienie zasługują następującą osoby:
Barbara Kadula 2 miejsce 50 dowolny i 50 grzbietowym
Jakub Skrzeczyński 3 miejsce 50 dowolnym i 50 grzbietowym
Oraz Hania Białek z 2A która zrobiła największy postęp.
Wszyscy ustanowili swoje rekordy życiowe.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom tak udanego początku nowego sezonu sportowego 🏊♀️🏊♂️💦💧🌊
Przygotowywali Trenerzy:
Bartłomiej Hazuka, Anetta Broczkowska, Jacek Kustrzycki, Adrian Skrzypiec.
Dzień chłopaka na świetlicy szkolnej
Na świetlicy szkolnej z okazji Dnia Chłopaka 🎉 dzieci miały okazję stworzyć wyjątkowe prace plastyczne, które wyróżniały się pomysłowością i starannością. Jednym z zadań było zaprojektowanie kolorowych krawatów 👔, które chłopcy mogliby nosić z dumą – dzieci ozdabiały je różnymi wzorami, od klasycznych pasków i kropek po zabawne motywy i postacie.
Kolejnym projektem były wesołe wiewiórki 🐿️, wykonane z papieru i farb, które dodawały pracom jesiennego klimatu. Dzieci miały również okazję stworzyć portrety 🖼️ swoich kolegów – każdy z nich był unikalny i odzwierciedlał charakter oraz cechy osoby portretowanej. Te różnorodne prace plastyczne przyniosły dużo radości i pozwoliły uczniom wyrazić swoją kreatywność w atmosferze świetnej zabawy 🤩.
III Miejski Konkurs Plastyczny pt. „Kultywowanie kultury pokoju”
- 12
Uczniowie klas VII wzięli udział w III Miejskim Konkursie Plastycznym pt. „Kultywowanie kultury pokoju”, organizowanym przez LOK Jaworzno oraz Klub Przyjaciół Książek Anny Sokół. Konkurs, z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju, miał na celu promowanie idei pokoju poprzez sztukę. Uczniowie wykonali plakaty formatu A3, przedstawiające ich wizję nadziei na pokój na świecie. Dziękujemy uczestnikom za ich zaangażowanie i kreatywność.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do III edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”. Projekt ten, organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce, ma na celu wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.
W ramach projektu, uczniowie klas III-VIII będą realizować określone zadania, co pozwoli im na efektywne i atrakcyjne zdobywanie wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii. Projekt potrwa od 16 września 2024 roku do 16 maja 2025 roku.
Zapraszamy do śledzenia naszych postępów na stronie internetowej szkoły oraz w mediach społecznościowych!
🍏🍂 Dary Jesieni – Jabłka, Przetwory i Grzyby w Świetlicy 🍄🎨
Jesień to wyjątkowa pora roku, która dostarcza nam mnóstwa inspiracji do działań plastycznych i edukacyjnych. W świetlicy uczciliśmy Dzień Jabłka 🍎, a także zgłębialiśmy temat przetworów jesiennych i grzybów, jako naturalnych darów tej kolorowej pory roku 🍂.
Dzień Jabłka 🍏 stał się dla nas doskonałą okazją do rozmowy o zdrowym stylu życia. Uczniowie poznali różne odmiany jabłek, a także ich wartości odżywcze. Podczas zajęć plastycznych stworzyliśmy kolorowe prace przedstawiające jabłonie 🌳, kosze z jabłkami 🍏🍎 oraz jabłka w przekroju. Dzięki temu dzieci mogły rozwijać swoje umiejętności manualne ✂️ oraz poszerzać wiedzę na temat tego popularnego owocu.
Kolejnym tematem, który poruszyliśmy, były przetwory jesienne 🍯. Wspólnie rozmawialiśmy o tym, jak można zachować smaki jesieni na dłużej, przygotowując soki, dżemy, konfitury i kiszonki 🍇🍐. Dzieci wykonały barwne etykiety na słoiki 🎨, co rozwijało ich kreatywność i zmysł estetyczny. Przy okazji zajęć omawialiśmy również procesy związane z konserwowaniem żywności, co stanowiło ciekawe uzupełnienie wiedzy przyrodniczej 🌿.
Na koniec zajęliśmy się grzybami 🍄, które są jednym z najbardziej charakterystycznych darów lasu w czasie jesieni. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie gatunki grzybów można znaleźć w polskich lasach 🌳, jak je rozpoznawać i które są jadalne. W ramach działań plastycznych powstały piękne rysunki grzybów 🎨 oraz makiety lasów 🌲 z elementami przyrody, co pobudzało wyobraźnię i wrażliwość na naturę 🌿.
Zajęcia te nie tylko rozwijają zdolności plastyczne naszych podopiecznych 🎨, ale również wzbogacają ich wiedzę o otaczającej przyrodzie 🌍, zdrowym odżywianiu 🍏 i tradycyjnych sposobach wykorzystywania darów jesieni 🍂.
JESIEŃ W ŚWIETLICY
W naszej świetlicy zapachniało już na dobre jesienią 🍂🍄 Uczniowie obchodzili "Dzień grzyba", dowiedzieli się, że aby jesienią nie chorować , trzeba zdrowo się odżywiać, a strój do szkoły powinien być "na cebulkę"🧅😊Jak to na naszej świetlicy bywa, rozmowom towarzyszyło wykonanie pięknych prac plastycznych 🎨🖌️
Konferencja Naukowa BEZPIECZEŃSTWO PERSPEKTYWY WIELORAKIE
- 3
24 września reprezentujący naszą szkołę uczniowie klas ósmych wzięli udział w Konferencji Naukowej BEZPIECZEŃSTWO PERSPEKTYWY WIELORAKIE, zorganizowane przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa w Poznaniu. Uczniowie podczas spotkania, które odbyło się w Miejskim Domu Kultury im. Jaworzniakow mieli przyjemność wysłuchać prelekcji na ciekawe tematy, min. o zagrożeniach dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych zamieszkujacych nasze miasto, o tym czy CzatGPT jest pomocą czy raczej zagrożeniem, o cyberprzemocy i zabezpieczeniach o których warto pamiętać oraz bezpieczeństwie i zagrożeniach w jaworznickich kopalniach. Było to bardzo pouczające spotkanie z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa.
JAWORZNICKI DZIEŃ SPRZĄTANIA ZIEMI
Zapraszamy do udziału w akcji
📢 NOWOŚCI Z NASZEJ ŚWIETLICY 🍂📝
W ostatnim czasie w świetlicy szkolnej mieliśmy pełne ręce roboty! 🌍 Uczniowie aktywnie włączyli się w akcję "Sprzątanie Świata", dbając o czystość naszego otoczenia. Wspólnymi siłami porządkowaliśmy teren wokół szkoły, ucząc się, jak ważna jest troska o naszą planetę.
Nie zabrakło też czasu na zabawę i integrację – Dzień Pieczonego Ziemniaka był okazją do wspólnego biesiadowania i udziału w licznych konkursach. 🎉 Ognisko, zapach pieczonych ziemniaków i mnóstwo śmiechu – to był niezapomniany dzień!
Na koniec, uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych, tworząc kreatywne prace inspirowane jesienią. Kolorowe liście, kasztany i jarzębina to tylko niektóre z materiałów, które posłużyły im do tworzenia prawdziwych dzieł sztuki. 🎨🍁
Zapraszamy do oglądania efektów naszej pracy w gazetce świetlicowej! 📚😊
Archiwum Aktualności