18 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 13 odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczno–Patriotyczny „Folklor Polski”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej pod czujnym okiem jury. Tematem przewodnim był „Folklor Polski”. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III a Tomasz Burakowski. Wykonał on pracę stylizowaną na kurpiowską wycinankę, wykorzystując pastele olejne oraz dekoracyjne ażury. Jury doceniło kreatywność i oryginalne wykonanie pracy przyznając naszemu uczniowi II miejsce. Gratulujemy laureatowi i życzymy dalszych sukcesów.
Międzyszkolny Konkurs Plastyczno – Patriotyczny "Folklor Polski"
Masowe Biegi Przełajowe o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna
- 2
16 października 2018 r. odbyły się Masowe Biegi Przełajowe o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna. Jak co roku uczniowie naszej szkoły wystartowali bardzo licznie. W tegorocznym biegu wzięło udział 65 uczniów. W klasyfikacji generalnej chłopcy klas 2 - 6 zajęli II miejsce, dziewczęta w tej kategorii uplasowały się na IV pozycji. Uczniowie klas 7 - 8 zajęli IV miejsce.
Najlepsze miejsca indywidualne:
Szymon Kaczmarczyk kl.4b - II miejsce
Iga Rusinek kl. 5b - II miejsce i Szymon Kasprzyca kl.5b – II miejsce
Amelia Lenart kl.8b - I miejsce i Mateusz Skalny kl. 8b - III miejsce
Wielu uczniów zajęło również punktowane miejsca w pierwszej dziesiątce biegu, dzięki temu drużyny powalczyły w klasyfikacji generalnej.
Lekcja biblioteczna
Czy książka jest lekiem na nudę, a czytanie powoduje alergie? Na te i inne pytania odpowiadali w dniu 10 października 2018 r. "Specjaliści od literatury dziecięcej", występujący z tej okazji w roli lekarzy wyobraźni i fantazji. Pacjentami byli uczniowie klasy IIc wraz z wychowawcą Jolantą Smalcerz i nauczycielem bibliotekarzem Magdaleną Kowalczyk. „Lekarze” przekonali nas, że książka leczy wszelkie dolegliwości i alergie czytelnicze. Uczniowie otrzymali receptę na te dolegliwości i mogą ją zrealizować w każdej bibliotece, także szkolnej. Wystarczy tylko sięgnąć po książkę.
Uroczyste ślubowanie pierwszaków
- 27
„Puk, puk, to ja mały uczeń pierwszaczek.
Puk, puk, to ja taki mały uczniaczek.
Puk, puk, to ja pukam, szkoło, do twych drzwi.
Puk, puk, to ja proszę, bądź przyjazna mi.”
Uroczyste ślubowanie pierwszaków
12 października 2018 r. odbyło się Ślubowanie klas pierwszych. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście. Był to szczególny dzień zarówno dla dzieci i ich rodziców, jak i dyrekcji oraz nauczycieli. Pani Dyrektor Dorota Zięba miło powitała uczniów, życząc im sukcesów w nauce, zapewniając o tym, że nasza szkoła jest przyjaznym miejscem, w którym na pewno będą czuć się dobrze.
Uczniowie klas II c i III a powitali swoich młodszych kolegów krótką częścią artystyczną, do której zaangażowali również swoich młodszych kolegów. Jak przystało na tak ważną uroczystość, rozpoczęła się ona tradycyjnym polonezem. Pierwszoklasiści musieli również wykazać się znajomością szkolnego savoir-vivre’u, zasadami wzorowego zachowania oraz wiedzą na temat praw i obowiązków ucznia.
Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie ślubowania oraz pasowaniena ucznia przez Panią Dyrektor. Zgodnie z tradycją najmłodsi uczniowie zostali uroczyście przyjęci w poczet społeczności szkolnej. Na pamiątkę tego podniosłego wydarzenia dzieci otrzymały z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej na wszystkich uczestników uroczystości czekał w salach słodki poczęstunek.
Święto Patrona Szkoły – Komisji Edukacji Narodowej
- 36
Czternastego października wpisujemy do dziennika dobre stopnie wszystkim, co pracują w szkole! Za wysiłki i za trudy nikt nagrody nie odmówi właśnie w święto Edukacji Narodowej!
Takie słowa popularnej piosenki usłyszeliśmy w piątek, 12.10.2018 r., podczas uroczystej akademii zorganizowanej z okazji Święta Patrona Szkoły – Komisji Edukacji Narodowej. Apel obfitował w wiele atrakcji i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Po przypomnieniu historii powstania Komisji Edukacji Narodowej i złożeniu życzeń pedagogom podsumowano konkursy towarzyszące świętu: Na Najlepszego Wierszokletę (Julia Lofek – kl. VII a), Na najlepszego Twórcę Reklamy (Patrycja Kuzera – kl. VI a, Paweł Długajczyk – kl. V c) oraz wyłoniono Omnibusa Piątki (Julia Leś – kl. VII a). W czasie akademii poznaliśmy także pretendentów do miana Piątkowego Talentu. Chętni uczniowie z klas I – VIII zaprezentowali swoje nietuzinkowe zdolności, które w tym tygodniu zostaną ocenione przez uczniów naszej szkoły. Największa liczba głosów wyłoni zwycięzcę, o czym niezwłocznie poinformujemy!
Inauguracja roku sportowego w SP5
5 października 2018 r. odbyły się Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły, którymi rozpoczęliśmy sportową rywalizację w tym roku szkolnym.
Wyniki w poszczególnych kategoriach:
Klasy 2 - 3:
I miejsce - klasy 2b i 2c
II miejsce - klasa 2a
III miejsce - 3a
Klasy 4:
I miejsce - 4b
II miejsce - 4a
III miejsce - 4c
Klasy 5:
I miejsce - 5b
II miejsce - 5d
III miejsce – 5a
IV miejsce - 5c
Klasy 6:
I miejsce - 6a
II miejsce - 6b
III miejsce - 6c
Klasy 7 - 8:
I miejsce – 8b
II miejsce - 7c
III miejsce – 7b
IV miejsce – 7a
V miejsce – 8a
Biegi o Puchar Dyrektora SP 5 były też kwalifikacją do Sztafetowych Biegów Przełajowych w ramach rywalizacji międzyszkolnej. Zawody te odbyły się 09.10.2018 r. w parku na Podłężu. Bezkonkurencyjni byli chłopcy klas 5 -6, którzy wygrali zawody i zakwalifikowali się do zawodów rejonowych.
Skład drużyn:
1.Białoń Kacper
2 Draus Maksymilian
3 Kasprzyca Szymon
4 Łaźnia Bartosz
5 Nowak Wiktor
6 Proksa Wiktor
7 Stós Karol
Bardzo ładnie zaprezentowały się też dziewczęta klas 4-6, zajmując 3 miejsce i również zakwalifikowały się do zawodów rejonowych.
Skład drużyny:
1.Czechowska Weronika
2 Jabłońska Martna
3 Kasprzyca Agata
4 Kozdraś Martyna
5 Lira Martyna
6.Weronika Zypser
7. Rusinek Iga
Szkołę w najstarszej grupie reprezentowali uczniowie klas 7 i 8.
Skład drużyn:
1.Dulowski Łukasz
2. Kawalski Kacper
3.Malinowski Łukasz
4. Orłów Kacper
5.Skalny Mateusz
6.Wojtas Daniel
7.Wojtas Paweł
Skład drużyn:
1. Oliwia Koszowska
2..Oliwia Radomska
3. Amelia Lenart
4.Julia Lofek
5.Nikola Durlik
6.Marta Zając
Dziewczęta i chłopcy z klas 7 - 8 zajęli w swojej kategorii 6 miejsca.
Nauka dla ciekawskich
Przez cały rok szkolny najlepsi uczniowie klas VII będą uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „Jestem przyjacielem zwierząt” organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Podczas zajęć z biologii odbywających się dwa razy w miesiącu uczniowie będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych. Tematyka zajęć obejmie zarówno kręgowce (ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki) jak i bezkręgowce (owady), a na zakończenie odbędą się zajęcia w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.
W ramach podsumowania całorocznego projektu edukacyjnego odbędzie się turniej zoologiczny, na którym trzeba będzie wykazać się wiedzą z zakresu omawianej tematyki.
Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania
Dzień 29 września to Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania. W związku z tym 28 września i 1 października 2018 r. biblioteka szkolna wyszła z inicjatywą głośnego czytania w klasach I-III.
Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przeczytano wiersze m.in. "Ojczysta mowa" a także przypomniano polskie symbole narodowe. Dzieci odpowiadały na pytania związane z godłem, flagą i hymnem Polski.
Światowy Tydzień Zwierząt
Światowy Tydzień Zwierząt trwa od 4 do 10 października. Data ta jest związana z rocznicą śmierci patrona ekologów i zwierząt – św. Franciszka z Asyżu. Ponadto październik ogłoszony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.
Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji. Głosił on, by chronić przyrodę – bo istoty pozaludzkie również mają wewnętrzną wartość i prawodo życia. Na szczęście coraz więcej ludzi rozumie, że ochrona zwierząt to nie śmieszne hobby utrudniające życie tym, którzy myślą inaczej, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.
W Polsce po raz pierwszy Światowy Tydzień Zwierząt był obchodzony w 1993 r. Nasz kraj, po Francji i Wielkiej Brytanii, jest trzecim państwem w Europie pod względem liczebności zwierząt domowych. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 8 mln psów i ok. 5 mln kotów. Według badań w co drugim polskim domu jest pies.
Niestety, wiele z nich nie ma domu. Liczby bezdomnych zwierząt nikt nie zna, alesą ich co najmniej setki tysięcy. Wiele z nich przebywa w schroniskach, czekając na adopcję. W związku z tym nasza szkoła postanowiła pomóc takim opuszczonym psom przetrwać zimę. Przez cały październik i listopad będziemy zbierać karmę, koce, ręczniki i środki czystości dla psów ze schroniska dla zwierząt w Mysłowicach i dla hotelu dla zwierząt Artemidaw Jaworznie Ciężkowicach. Mamy nadzieję, że te artykuły pomogą zwierzętom przetrwać zimę w cieple i godnych warunkach.
Ponadto w ramach działalności koła ekologicznego uczniowie klasy VIIa wraz z nauczycielem przyrody p. Ewą Maj wykonali na korytarzu szkolnym wystawę zdjęć psów przeznaczonych do adopcji.
Aby propagować ideę pomocy zwierzętom, odczytano przez radiowęzeł Deklarację Praw Zwierząt, która potem została omówiona z uczniami przez wychowawców na zajęciach z wychowawcą.
Spotkanie z panią policjantką
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku, uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z panią policjantką. Tematem spotkania była „Bezpieczna droga do szkoły”. Pani policjantka przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcała do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Podkreśliła ich ważną rolę. Zwróciła się również do uczniów z apelem, aby w trakcie jazdy samochodem dbali o swoje bezpieczeństwo i przypominali rodzicom o konieczności używania fotelików i pasów bezpieczeństwa. Przestrzegała najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich.
Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.
Marsz dla NIEPODLEGŁEJ
- 23
22. 09.2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Urszuli Kleszcz wzięła udział w 54. Jesiennym Zlocie Turystów Pieszych, który odbył się pod hasłem „Na szlaku niepodległości. Forty twierdzy Kraków BENEDYKT – PROKOCIM – SWOSZOWICE”.
Uczestnicy rajdu pokonali 13 km trasy w zmiennych warunkach atmosferycznych. Figle aury jednak nie zniechęciły naszych wędrowców do marszu, a liczne konkursy, w których dzielnie walczyli z rywalami, rozgrzały ich do czerwoności. Nasza piechurka, Amelia Gawor z kl. VIIc, zajęła III m. w konkurencji rzutu lotką. Gratulujemy Amelce celnego oka, a pozostałym turystom wytrwałości i hartu ducha.
Konkurs plastyczny „Stwórz coś”
UROCZYSTE ŚLUBOWANIE
13.10.2017 r w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania oraz Pasowania uczniów klas I. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, pierwszoklasiści podziwiali starszych kolegów i koleżanki z klasy 3E, którzy przygotowali program artystyczny pod opieką Pani mgr Agnieszki Knapik. Podczas uroczystości również uczniowie I klas prezentowali swoje wiadomości oraz umiejętności artystyczne. Swój pierwszy, szkolny egzamin zdali na 6! Następnie złożyli ślubowanie. Uroczystego aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Dorota Zięba, Pani wicedyrektor Agata Jaromin oraz Pani wicedyrektor Bernadeta Halusiak wywołując tym samym radość i dumę na twarzach naszych pierwszoklasistów oraz licznie zgromadzonych rodziców. Podczas uroczystości nie obyło się bez wzruszeń - zarówno rodziców jak i samych uczniów. Na pamiątkę klasy I otrzymały upominki oraz pamiątkowe dyplomy.
UWAGA RODZICE! WAŻNA INFORMACJA
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaworznie informuje o obserwowanym w całym kraju i w województwie śląskim wzroście liczby przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A. Na terenie Jaworzna w okresie od 1 stycznia do 15 października 2017r. odnotowano 5 przypadków zachorowań. Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.
Do zakażenia może dojść poprzez:
- spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),
- kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),
Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.
Dostępna jest skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:
- osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A
- osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi
- dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.
Święto nauczycieli i patrona naszej placówki
13.10.2017r. obchodziliśmy święto nauczycieli i patrona naszej placówki. Program uroczystej akademii obejmował elementy historii (przybliżające uczniom okoliczności powstania i efekty działalności Komisji Edukacji Narodowej) oraz prezentację talentów uczniów. Podczas występów podsumowano także konkursy na Omnibusa Piątki i Najlepszego Wierszokletę. Zwycięzcą pojedynku na imponujący zasób wiedzy z różnych dziedzin został uczeń klasy 7a – Bartosz Hepek, natomiast poetycką nagrodę odebrali: Bartłomiej Kumór z kl. 5a (I miejsce), Julia Lofek z kl.6a, Paweł Długajczyk oraz Tymoteusz Kardas z kl. 4c (wyróżnienia).Pokazy „Piątkowego Talentu” wzbudziły wiele emocji i wywołały ogromny aplauz publiczności. Muzyka, tańce i popisy akrobatyczne dedykowane były także pedagogom w dniu ich święta.
Kliknij powyższe zdjęcie a trafisz do galerii :)
Spotkanie autorskie
25.10.2017r. klasa 3d z wychowawczynią Barbarą Machowicz i bibliotekarką Aleksandrą Ryskalok uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Bogusławą Tutajewicz. Spotkanie miało miejsce w filii Biblioteki Publicznej na Osiedlu Stałym. Dzieci z uwagą słuchały głośno czytanych przez poetkę wierszy polskich klasyków literatury dziecięcej (Tuwim, Brzechwa) oraz fragmentów książeczek przez nią napisanych. Pod koniec spotkania wykonały ilustracje do przeczytanych wierszy.
Spotkanie z Policjantką
W dniu 10.10. 2017 r. odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z młodszym aspirantem p. Moniką Śliwińską z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały dobrych rad maskotki „Policjanta – Sznupka” dotyczących bezpiecznej drogi do i ze szkoły w ramach akcji MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”. Dowiedziały się również jak należy zachowywać się wobec nieznajomych i bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Pies „Policjant – Sznupek” przez cały rok szkolny będzie naszym najmłodszym przekazywał nowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dzieci.
Warsztaty przyrodnicze pt. „Wykrztuś to z siebie”.
26.10.2017 r. uczniowie naszej szkoły z klas piątych uczestniczyli w pieszej wycieczce dydaktycznej do Geosfery, gdzie odbyły się warsztaty przyrodnicze pt. „Wykrztuś to z siebie”. Piątoklasiści brali udział w zajęciach o sowach. Mieli okazję poznać gatunki żyjące w Polsce, ich odgłosy i obyczaje. Podczas zajęć warsztatowych przeprowadzali sekcje sowich wypluwek, dzięki czemu mogli przekonać się, czym żywią się te drapieżne ptaki. Nauczyli się korzystać z klucza do oznaczania, odtwarzając znalezione szkielety myszy i nornic. Wycieczkę uatrakcyjniło ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.
25 Sprzątanie świata!
- 55
21 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej jubileuszowej akcji Sprzątanie Świata. Odbyła się ona już 25 raz! W tym roku przyświecało jej hasło „Akcja - segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Dzieci z klas IV - VII wspomogły swoim działaniem selektywną zbiórkę odpadów. Dbając o swoje bezpieczeństwo, przeprowadziły prace porządkowe na terenie szkoły i znajdującej się nieopodal ścieżki rowerowej.
Organizatorami byli nauczyciele przyrody, biologii i geografii.
Ostatnie osiągnięcia sportowe naszych uczniów
MASOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Po raz kolejny odbyły się Masowe Biegi Przełajowe o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna. Uczniowie naszej szkoły startowali we wszystkich kategoriach. Dziewczęta zajęły 6, a chłopcy 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Indywidualnie najlepiej zaprezentowali się: I miejsce - Szymon Kasprzyca, III miejsce -Szymon Augustyn, III miejsce - Lidia Malinowska.
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Rozpoczęła się rywalizacja międzyszkolna w nowym roku szkolnym. Pierwsze zawody to, Sztafetowe Biegi Przełajowe. Reprezentacja szkoły to uczniowie klas szóstych, uzupełnieni przez najlepszych młodszych kolegów. Dziewczęta zajęły 3 miejsce i awansowały do zawodów rejonowych, chłopcy po zaciętej walce zajęli 4 miejsce.
Dziewczęta: Lidia Malinowska, Julia Dobosz, Kaja Soboczyńska, Weronika Czechowska, Martyna Jarząbek, Julia Lofek, Weronika Szewczyk
Chłopcy: Maksymilian Draus, Łukasz Malinowski, Rafał Ociepka, Paweł Wojtas, Dorian Fafiński
Chłopcy klasa 7: Jakub Brożek, Kacper Brożek, Łukasz Dulowski, Bartłomiej Hepek, Oliwer Sobos, Kacper Szec, Oliwer Stec
MINI PIŁKA NOŻNA
W dniu 29.09.2017 r. nasza szkoła uczestniczyła w eliminacja mini piłki nożnej szkół podstawowych w Jaworznie.Skład drużyny: Kacper Białoń, Maksymilian Draus, Bartłomiej Deda, Filip Ferenc, Wiktor Nowak, Rafał Ociepka, Kacper Orłów, Wiktor Potok.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie