Światowy Tydzień Zwierząt trwa od 4 do 10 października. Data ta jest związana z rocznicą śmierci patrona ekologów i zwierząt – św. Franciszka z Asyżu. Ponadto październik ogłoszony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.
Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji. Głosił on by chronić przyrodę – bo istoty pozaludzkie również mają wewnętrzną wartość i prawo do życia. Na szczęście coraz więcej ludzi rozumie, że ochrona zwierząt to nie śmieszne hobby utrudniające życie tym, którzy myślą inaczej, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.
W Polsce po raz pierwszy Światowy Tydzień Zwierząt był obchodzony w 1993 r. Nasz kraj, po Francji i Wielkiej Brytanii, jest trzecim państwem w Europie pod względem liczebności zwierząt domowych. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 8 mln psów i ok. 5 mln kotów. Według badań w co drugim polskim domu jest pies.
Niestety, wiele z nich nie ma domu. Liczby bezdomnych zwierząt nikt nie zna, ale są ich co najmniej setki tysięcy. Wiele z nich przebywa w schroniskach, czekając na adopcję. W związku z tym nasza szkoła postanowiła pomóc takim opuszczonym psom przetrwać zimę. Przez cały październik i listopad zbieraliśmy karmę, koce, ręczniki i środki czystości dla psów ze schroniska dla zwierząt w Mysłowicach. Ponadto w ramach działalności koła ekologicznego uczniowie klasy VIb wraz z nauczycielem przyrody p. Ewą Maj byli w schronisku i sfotografowali przebywające tam psy. Ze zdjęć tych wykonano wystawkę na korytarzu szkolnym.
W związku z obchodami Światowego Tygodnia Zwierząt przez cały październik, listopad i grudzień będziemy zbierać w naszej szkole karmę, koce, ręczniki i środki czystości dla psów i kotów ze schroniska dla zwierząt w Jaworznie – Ciężkowicach i w Mysłowicach, aby wzbogacić bazę tych schronisk. Mamy nadzieję, że te artykuły pomogą zwierzętom przetrwać zimę w cieple i godnych warunkach.
Ponadto dla uczniów klas I-VI w dniach 6 i 9 października zorganizowaliśmy spotkanie z właścicielkami hotelu dla zwierząt „Artemida” w Jaworznie Ciężkowicach, podczas którego Panie Weronika Ławrynowicz i Gabriela Sitarz opowiadały dzieciom o warunkach życia bezdomnych psów, pseudohodowlach, sposobach opieki, właściwym odżywianiu oraz zorganizowały konkurs wiedzowy o zwierzętach.
Kliknij powyższe zdjęcie a trafisz do galerii :)
Aby propagować ideę pomocy zwierzętom, odczytano przez radiowęzeł Deklarację Praw Zwierząt, która potem została omówiona z uczniami przez wychowawców na zajęciach z wychowawcą.