• 2017/2018

• W  roku  szkolnym  2017/2018  nadal  kontynuujemy  różnorodne  akcje  i  programy  profilaktyczne: odbyła  się  Ogólnopolska  akcja  "Sprzątanie  świata"  dla  klas  1 – 7. przed  nami  akcja  "Wiem,  co jem" - Światowy  Dzień  Zdrowego  Śniadania  klasy  1–7. W  okresie  świątecznym  akcja  "Szlachetna  paczka"  klasy  1-7, Międzynarodowy  Dzień  bez  papierosa  klasy  1-7, Kampania  ogólnopolska  "Postaw  na  rodzinę"  kl. 1-7, II  edycja  programu  świetlica  profilaktyczna  na  temat  bezpieczeństwa  połączona  z  konkursem  świetlic  szkolnych, program  profilaktyczny  dla  klas  4  "Biegnij po zdrowie", program "Trzymaj formę", program owoce i warzywa w  szkole  pod  nazwą  "Program dla szkół", program "Szklanka mleka", Ogólnopolski  Tydzień  Czytania  Dzieciom  w  ramach  kampanii  "Cała  Polska  czyta  Dzieciom".

Od roku szkolnego 2017/2018 programy Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole zostały zastąpione nowym Programem dla szkół.
          Nowy Program dla szkół promuje wśród dzieci zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole. Jest adresowany do uczniów kl. I – V. W ramach nowego programu dzieci:
          otrzymują owoce i warzywa oraz produkty mleczne, biorą udział w działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę uczniów na temat rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp.
          Kluczowym dokumentem określającym najważniejsze zasady realizacji programu w Polsce, a także jego główne cele i priorytety jest Strategia krajowa obejmująca 6 kolejnych lat szkolnych. Dokument ten określa długoterminową strategię realizacji programu. Pierwsza strategia została przedstawiona Komisji Europejskiej w lipcu 2017 r. Strategia określa m.in.:
          Zasady finansowania programu, w tym dofinansowanie ze środków krajowych,
          Produkty udostępniane dzieciom: priorytetem jest udostępnianie dzieciom produktów świeżych i jak najmniej przetworzonych, bez dodatków, a więc świeżych owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych.
          Grupę docelową czyli  dzieci, które będą mogły uczestniczyć w programie i otrzymywać owoce i warzywa i/lub mleko i produkty mleczne.
          Na realizację programu w UE przeznacza się 250 mln euro na rok szkolny, w tym:
          100 mln euro na mleko,
          150 mln euro na owoce i warzywa.
          Program w Polsce finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu krajowego. Łączny budżet programu na rok szkolny 2017/2018 wynosi 242,9 mln zł, w tym 114,8 mln zł z budżetu UE oraz 128,1 mln zł z budżetu krajowego. Polska jest jednym z największych beneficjentów programu w UE, pod względem przyznanych środków plasuje się na 4. miejscu za Niemcami, Francją i Włochami.

Stworzone zostało nowe Logo „Programu dla szkół” według obowiązującego trendu
          minimalizmu i prostoty. Sygnet przedstawia zarysy kształtów jabłka, marchewki,
          mleka oraz liścia. Tym samym wizualnie nawiązuje do wcześniejszych programów:
          „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. Prosta forma graficzna jest
          czytelna zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.
          Kolorystyka znaku graficznego charakteryzuje grupy produktów dostarczanych
          w ramach „Programu dla szkół”.
          1. Kolor pomarańczowy (marchewka) symbolizuje produkty warzywne,
          2. kolor czerwony (jabłko) symbolizuje produkty owocowe,
          3. kolor niebieski (butelka) symbolizuje produkty mleczne,
          4. kolor zielony (liść) symbolizuje zdrowe nawyki żywieniowe

W semestrze I  22.11.2017r. odbył się Konkurs plastyczny pt.: Dzień bez świeżych owoców, to dzień stracony” promujący unijny „Program dla szkół”.  Wzięły w nim udział klasy IV-V.

Laureaci:
          I miejsce: Zofia Dołęgowska IV b
          II miejsce: Florian Zalewski IV d
                            Igor Rejmuza IV d
                            Laura Chechelska V a
          III miejsce: Emilia Grochal V c
                             Maria Maciejewska V c
                             Patryk Moskała IV d
          Organizatorami były : p. Elżbieta Romańska, p. Barbara Machowicz – koordynator programu

W semestrze II  23 i 24. 04.2018r. klasy I – V pogłębiały wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych robiąc owocowe sałatki.