• PROGRAM  DLA  SZKÓŁ  (owoce, warzywa w szkole)

• Szklanka mleka

•

Od września 2018 r. nasza szkoła kontynuuje  unijny „Program dla szkół”- komponent owocowo – warzywny.

Program ma na celu promowanie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych poprzez udostępnianie im owoców i warzyw,  tak  by od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety, pokazuje uczniom skąd wspomniane produkty pochodzą, jak są uprawiane i produkowane.

W nowym programie uczestniczą dzieci  z  klas I–V . Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność projektu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program kreuje prozdrowotne postawy i zachowania uczniów, dlatego są im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i niskoprzetworzone:owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka słodka, pomidorki, kalarepa) oraz soki owocowe, warzywne i mieszane.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował dla uczniów  pakiet materiałów edukacyjnych, w których pojawiają się bohaterowie znanej i lubianej przez dzieci Ekipy Chrumasa, liczne ciekawostki oraz porady np.

Jak długo można przechowywać jedzenie?

mleko, jogurt, kefir po otwarciu – 2-3 dni w lodówce                                                                                                       jajka – 4 tygodnie w lodówce                                                                                                                                        ser żółty – tydzień w lodówce                                                                                                                      twaróg po otwarciu– 3-4 dni w lodówce                                                                                                pokrojona wędlina – 2 dni w lodówce, w pojemniku                                                                                majonez po otwarciu – około 2 tygodni w lodówce                                                                                  truskawki – 2,3 dni w lodówce, ale nieszypułkowane,niemyte                                                                 jabłka, gruszki, śliwki – kilka dni, poza lodówką, w przewiewnym pojemniku i chłodnym miejscu    pomidory – 2,4 dni, poza lodówką                                                                                                                   soki owocowe po otwarciu – 3-4 dni w lodówce                                                                                      papryka – 3-4 dni w lodówce, niemyta

Informacje znajdziemy na http://programdlaszkol.org/dzialania-edukacyjneSerdecznie zachęcamy do korzystania z przygotowanych materiałów - szkolny koordynator programu p. Barbara Machowicz.

22 października 2018 r. odbył się finał szkolnego konkursu

„Jesienne warzywa na naszym talerzu

promujący PROGRAM DLA SZKÓŁ komponent owocowo - warzywny

Laureaci:

I miejsce:

Maja Dysy kl. II B

Aleksandra Jakowczyk kl. V C

Łucja Guzik kl. V D

II miejsce:

Laura Kotyla I A

Mateusz Krawczyk II C

Jakub Woś kl. IV B

III miejsce:

Alicja Bąk kl. I A

Aleksander Chrustek kl. II C

Maksymilian Arbitan kl. IV A

Urszula Kapel kl. V A

GRATULUJEMY !!!

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019 klasy 1 - 5 aktywnie uczestniczyły w Programie dla szkół, który ma na celu promowanie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych poprzez udostępnianie im owoców i warzyw, zajęcia zwiększające świadomość odpowiedniego odżywiania, udział w konkursach.
        Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Częstochowie zaprosił dzieci  z klas III-V szkół podstawowych z województwa śląskiego do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Owoce  i  warzywa  zajadam  –  dzięki   nim    zdrowie  i    formę    posiadam"

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie którzy wygrali etap szkolny :

Tomasz Burakowski 3a - I miejsce,

Maksymilian Arbitan  4a  -  II  miejsce,

Adam  Sułek  3a  -  III  miejsce

Szklanka mleka

W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła uczestniczy w "Programie dla szkół" . Program obejmuje uczniów z klas 1-5. W trosce o zdrowie uczniowie otrzymują kartonik świeżego pożywnego mleko oraz inne przetwory mleczne, takie jak kefir naturalny, jogurt naturalny lub serek naturalny o najwyższej jakości. Produkty dostarczane są w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku. Mleko dostarcza OSM "MLEKPOL" natomiast jogurt oraz kefir OSM "GŁUBCZYCE", a serek OSM "ROLMLECZ".