• Historia szkoły

• SP nr 5 w Jaworznie funkcjonuje na terenie byłego obozu. Obszar ten jest szczególny.

15 czerwca 1943 r. powstał w Jaworznie SS-Lager Dachsgrube. Inicjatorem stworzenia obozu koncentracyjnego była niemiecka spółka energetyczna: Energieversorung Oberschlesien AG w Katowicach.

Ona to od początku 1943 roku budowała w Jaworznie elektrownię o nazwie Wilhelm w miejscu gdzie znajdowała się Elektrownia Jaworzno II. Siłę roboczą stanowili więźniowie Auschwitz, których codziennie przywożono na plac budowy. Dnia 15 czerwca 1943 r. pierwsi więźniowie zostali przywiezieni do podobozu „Lager Dachsgrube” w Jaworznie. 17 stycznia 1945 roku nastąpiła ewakuacja więźniów przetransportowano do innych obozów. Samego obozu Niemcy nie zdążyli zniszczyć. W chwili gdy na jego teren wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej, składał się on z 14 baraków mieszkalnych, łaźni, kuchni, odwszalni, szpitala oraz pralni. Obóz otoczony był podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego, pod wysokim napięciem. Dwanaście wież strażniczych zapewniało dobrą obserwację obozu i terenu poza drutami. 22 stycznia 1945 r. zostaje wyzwolone miasto Jaworzno i obóz. Z chwilą przejęcia obozu przez władze polskie i powołanie polskiej administracji, w lutym 1945 roku, do obozu napływają pierwsi więźniowie. Są to jeńcy niemieccy, członkowie zbrodniczych organizacji faszystowskich oraz rodziny niemieckie podlegające wysiedleniu. W sierpniu 1945 roku zostaje zawarta umowa między więziennictwem a przemysłem węglowym o dostarczaniu przez obóz taniej siły roboczej dla okolicznych kopalni. Obóz otrzymuje nazwę Centralny Obóz Pracy. W historii obozu jest to okres niemiecki, gdyż Niemcy stanowią większość. W marcu 1946 roku obóz stanowi punkt etapowo-śledczy dla ludności ukraińskiej wysiedlonej ze wschodnich województw w ramach akcji „Wisła. Jest to okres ukraiński, gdyż wśród więźniów liczebnie przeważają Ukraińcy.

W listopadzie 1949 r. zapada decyzja o przekształceniu obozu w eksperymentalne „Więzienie Progresywne dla młodzieży. Zostają wyburzone baraki, rozpoczyna się budowa bloków i zacieranie śladów po Niemcach i Ukraińcach.

W maju 1951 roku przychodzą pierwsze transporty młodzieży, której większość stanowią młodociani więźniowie polityczni. Młodzież pracuje na terenie obozu przy wytwarzaniu materiałów budowlanych, a także w okolicznych kopalniach. Rozpoczyna także budowę Osiedla Stałego. W maju 1955 roku w obozie wybucha bunt, który ze względu na usytuowanie obozu przy ruchliwej trasie Kraków Katowice, wzbudza duże zainteresowanie, również międzynarodowe. W związku z tym zapada decyzja o likwidacji więzienia i przeniesieniu więźniów do Iławy. Obóz ostatecznie zostaje zlikwidowany w 1956 roku.

W miejscu tym utworzono hotel robotniczy, a następnie Szkołę Podstawową nr 5 w Jaworznie. Budynek został przystosowany do warunków szkolnych i oddany do użytku 4.09.1967 r. Szkoła posiadała wówczas 19 sal lekcyjnych. Uczniami została młodzież wyłoniona z jaworznickich szkół podstawowych: nr 7 – 180 uczniów i nr 17 – 625 uczniów. Zostali oni rozdzieleni do 27 oddziałów. W latach 1967 -1977 funkcję dyrektora szkoły pełniła mgr Irena Paryzek. W latach 1977-1989 mgr Cecylia Słaboń, a od 1989 r. do chwili obecnej funkcję dyrektora szkoły sprawuje mgr Leonard Brzeziński.

Szkoła w swojej wieloletniej historii była modernizowana, przebudowywana i dostosowywana do potrzeb uczniów.

Kartka z kalendarza

wrzesień 1974 r. - nadanie Szkole Podstawowej nr 5 w Jaworznie imienia Komisji Edukacji Narodowej

styczeń 1976 r. - uroczyste wręczenie sztandaru SP5

wrzesień 1977 r. - oddanie do użytku sali gimnastycznej