• Profil szkoły

        •  

          „Zamiast skupiać się
          na właściwym robieniu rzeczy,
          TRZEBA koncentrować uwagę
          na robieniu właściwych rzeczy”

           

          Witold Kołodziejczyk

           

           

          Szkoła Podstawowa nr 5 im. Komisji Edukacji Narodowej to szkoła z tradycjami.

          Od wielu lat współpracujemy z  Państwową  Szkołą  Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie, tworząc klasy, gdzie uczniowie mają możliwość rozwijania swoich talentów muzycznych. Natomiast  zainteresowania  artystyczne rozwijają i poszerzają w  Młodzieżowym Domu Kultury  na  osiedlu Stałym.

          Prowadzimy klasy sportowe na poziomie od IV-VI o profilu piłki siatkowej. Uczniowie  są trenowani przez naszą wyspecjalizowaną kadrę trenerską oraz w ramach dodatkowych zajęć wychowania fizycznego zdobywają umiejętności pływackie.

          Nasza placówka charakteryzuje się również tym, że dzieci mają możliwość nauki dwóch języków obcych, nowożytnych, czyli języka angielskiego i języka niemieckiego.

          Wszyscy mają możliwość korzystania z zajęć w świetlicy szkolnej, gdzie rozwijają swoje zdolności plastyczne, sportowe, ruchowe oraz mogą odrabiać zadania domowe. Swoje talenty, zainteresowania mogą rozwijać na zajęciach pozalekcyjnych tj. koła przedmiotowe, koło naukowe, chór, zajęcia taneczne, zajęcia sportowe.

                    

          Nie zapominamy także o dzieciach, które mają trudności w nauce, a mogą uczestniczyć w zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych, zajęciach dydaktyczno - wyrównawczych, logopedycznych.

          Na bieżąco szkoła jest modernizowana i doposażana w środki dydaktyczne. Staramy się o odnawianie pracowni przedmiotowych, tworzymy nowe pomieszczenia świetlicowe, dysponujemy dwoma salami gimnastycznymi, salą do gimnastyki korekcyjnej oraz kompleksem boisk sportowych.

                         

          Nasi uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej i czytelni, gdzie nie tylko wypożyczają książki, ale także uczą się pięknego czytania, biorą udział w konkursach czytelniczych, recytatorskich.

          Uczymy nasze dzieci samorządności poprzez akcję „Gospodarz szkoły” oraz pracę w Samorządzie Uczniowskim, a bieżące wydarzenia z życia szkoły przekazują przez szkolny radiowęzeł.

          Uczniowie mogą także należeć do SKO, gdzie uczą się lokowania swoich oszczędności.

          Dzieci swoje problemy rozwiązują nie tylko z wychowawcą, ale również z Rzecznikiem Praw Dziecka, którym jest pani pedagog.

          Tożsamość szkoły buduje Izba Pamięci i Tradycji  - osobne pomieszczenie do edukacji historycznej i patriotycznej, w którym znajdują się unikatowe materiały po hitlerowskim obozie koncentracyjnym, Centralnym Obozie Pracy, i Więzieniu Progresywnym dla Młodocianych. Uczniowie mają możliwość rozwijania wiedzy i umiejętności na temat historii swojego regionu  i kraju, a szkoła szansę promowania się w środowisku lokalnym. Pomieszczenie to nie tylko spełnia funkcję muzealną, ale jest teraz miejscem ożywionych, cyklicznych spotkań środowiska byłych więźniów „Jaworzniaków” z kraju i ze świata oraz uczniów innych jaworznickich szkół.

                   

          Dbamy także o zdrowie i bezpieczeństwo naszych wychowanków. Opiekę medyczną sprawuje pani pielęgniarka oraz przeszkoleni w tym zakresie nauczyciele.

          Uczniowie korzystają z programów: „Owoce w szkole”, „Szklanka mleka”. Stołówka szkolna oferuje zdrowe, smaczne obiady.

          Jako szkoła uczestniczymy w programach profilaktycznych, np. „Szkoła bez przemocy”, „Trzymaj formę”, „Zachowaj trzeźwy umysł”, „Klub Bezpiecznego Puchatka”, „Między nami kobietkami”,  „Dbamy o swoje zęby”, „Dziecko w sieci – jak reagować na cyberprzemoc”, „Używkom mówimy nie!”, „Nie pal przy mnie proszę!”.

          Dbamy o bezpieczny pobyt uczniów w szkole stosując, odpowiednie procedury oraz poprzez całodobowy monitoring. 

          Nasza szkoła zdobyła jako jedyna placówka w województwie śląskim certyfikat akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej „Ja i Ty bezpieczni w szkole”.