Za kilka dni kolejna już 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Było to bardzo ważne wydarzenie dziejące się w bardzo trudnym dla Polski czasie. Przypomnę tylko, że w 1772 roku nasi sąsiedzi, Prusy, Rosja i Austria, dokonali pierwszego rozbioru. Polska szlachta pogrążona była w politycznych kłótniach. Rzeczypospolita Obojga Narodów stała w obliczu zagłady.
W 1788 roku rozpoczął obrady sejm, który przeszedł do historii pod nazwą Sejmu Czteroletniego lub Sejmu Wielkiego. Wśród posłów znalazła się grupa ludzi, którzy chcieli ratować ojczyznę. Byli to min. Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Julian Ursyn Niemcewicz, Stanisław Małachowski. Ich praca znalazła odzwierciedlenie w tekście konstytucji, którą uchwalił Sejm. Wszyscy znacie datę tego wydarzenia: 3 maja 1791 roku. Polaków ogarnęła wielka radość, zmiany które niosła konstytucja, mogły uratować nasz kraj. Obrazować tę radość może piosenka „Witaj majowa jutrzenko” , chociaż napisana została dużo później w czasie powstania listopadowego (https://www.youtube.com/watch?v=Ni4CZwKc9N8). Euforię tamtego dnia próbował odtworzyć także Jan Matejko, malując obraz: Konstytucja 3 maja 1791 roku. Przedstawia on moment, w którym rozentuzjazmowany tłum posłów przechodzi z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana. Obraz ze szczegółowym opisem postaci na nim namalowanych znajdziecie pod tym adresem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_Maja_1791_roku. Centralną postacią jest niesiony na rękach marszałek sejmu Stanisław Małachowski (bardzo często mylony z królem), trzymający w ręku tekst konstytucji.
Warto pamiętać, że to święto jest ważne z jeszcze jednego powodu. Przygotowując konstytucję Polacy pokazali się światu jako nowocześnie myślący ludzie. W tamtym czasie była na świecie tylko jedna konstytucja w USA. Nasi rodacy stworzyli drugi na świecie taki dokument, ale pierwszy w Europie. Wyprzedziliśmy Francję, która uchwaliła konstytucję 3 września 1791r.
Na koniec jeszcze jedna informacja. Zamek Królewski w Warszawie przygotował zakładkę na swojej stronie zatytułowaną: 3 maja po królewsku (https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/3maj-po-krolewsku/_nocache). Możecie tam znaleźć filmiki o konstytucji, zdjęcia, dokumenty, scenariusze lekcji, w których możecie rozwiązywać krzyżówki, bawić się w uzupełnianie tekstu, dopasowywać różne elementy czy zagrać w historycznych milionerów. Szczerze polecamy.
Życzymy zatem wszystkim miłego, rodzinnego świętowania.