Zgodnie z decyzją rządu od poniedziałku 16 marca 2020 r. wszystkie szkoły w naszym kraju zostają zamknięte na okres 2 tygodni. Już od jutra 12 marca zostają zawieszone lekcje, rządzący zalecają by dzieci już w czwartek zostały w domu. Jeśli rodzice potrzebują czas na zorganizowanie opieki dla dzieci w czwartek i piatek będzie czynna świetlica. WAŻNY LINK: www.um.jaworzno.pl
Uwaga Rodzice
Koronawirus w Polsce
W środę 04.03.2020 r. podczas konferencji prasowej minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo, a pacjent w dobrym stanie znajduje się w szpitalu. W sumie wykonano już 584 testy, a tylko jeden wynik był dodatni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
Dowiedz się więcej o koronawirusie
- ECDC - informacje nt. koronawirusa
- ECDC - wytyczne
- ECDC - koronawirus w krajach Unii Europejskiej
- ECDC - koronawirus na świecie
- ECDC - obszary ryzyka zawleczenia koronawirusa
- ECDC - pytania i odpowiedzi nt. koronawirusa
- CDC - informacje nt. koronawirusa
- CDC - informacje nt. koronawirusa (personel medyczny)
- WHO - poradnik
- WHO - raporty nt. koronawirusa
- WHO - pytania i odpowiedzi nt. koronawirusa
- PHE - informacje nt. koronawirusa
- PHE - koronawirus w poszczególnych krajach
- Potwierdzone przypadki koronawirusa na świecie
- CNN - informacje o koronawirusie
- Reuters - informacje o koronawirusie
- Czynniki demograficzne
- Nowy koronawirus SARS-Cov-2 – ZALECENIA
- Informacja dla uczelni wyższych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
- COVID-19 – informacje. Przesyłki z Chin
- Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
- Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
- SARS-CoV-2 – informacje
- Komunikat krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych
Profilaktyka i postępowanie w związku z koronawirusem
W związku z zagrożeniem pojawienia się w naszym kraju koronawirusa, ale również ze zwiększoną liczbą zachorowań na grypę, dyrekcja szkoły, zwraca się do Państwa ponownie z apelem o nieprzysyłanie do szkoły dzieci przeziębionych i chorych oraz z podwyższoną temperaturą ciała. Informujemy również ,że jeśli nie mieliście Państwo kontaktu z osobą chorą nie ma powodu do obaw.
Jeśli w ostatnim czasie mieliście Państwo kontakt z osobami powracającymi z terenów gdzie są zachorowania na koronawirusa oraz wystąpiły u Państwa lub dzieci niepokojące objawy chorobowe, prosimy o bezzwłoczny kontakt z Sanepidem i poinformowanie szkoły o zaistniałym fakcie.
Rodzice dzieci do lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły maja prawo do zasiłku opiekuńczego.
Równocześnie proszę o zapoznanie się, jak również zaznajomienie swojego dziecka z instrukcją skutecznego mycia rąk zamieszczonej na stronie internetowej szkoły. Przedstawiamy również ważne telefony:
Infolinia Ministerstwa Zdrowia 800 190 590
Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie na temat koronowirusa 512 306 935, 690 538 610.
Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.
W ostatnich kilku tygodniach w Chinach oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl ) wystąpiły zachorowania z objawami: wysokiej temperatury ciała powyżej 380C, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.
Jeśli byłeś w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie bezzwłocznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Główny Inspektor Sanitarny
Warszawa, 30.01.2020Ulotka_o_grypie.pdf
Dzień Kobiet w klasach I - III na sportowo w SP5
- 1
Jak co roku, postanowiliśmy uczcić święto dziewczynek - na sportowo. Dnia 6.03.2020 r. dziewczynki i chłopcy z klas I-III, pod czujnym okiem wychowawców wzięli udział w rozgrywkach sportowych zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem brały udział we wszystkich konkurencjach: biegały, zbierały woreczki na czas, przewlekały szarfę, brały udział w sztafecie z przekazywaniem sobie pałeczki. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w poszczególnych konkurencjach. Liczyła się radość i zabawa, a także fakt, że możemy brać udział w sportowej rywalizacji razem z innymi koleżankami i kolegami.
Uwaga Rodzice trzecioklasistów
Nasza szkoła SP5 tradycyjnie jak co roku ogłasza nabór dla naszych uczniów klas III do czwartej klasy artystycznej na rok szkolny 2020/2021. Szczegółowe informacje zostały przekazane rodzicom trzecioklasistów oraz zamieszczone na Librusie. KLASA ARTYSTYCZNA TO:
- ciekawa oferta edukacyjna dla uczniów obecnych klas trzecich
- bezpłatne warsztaty artystyczne uwzględnione w planie lekcyjnym klasy
- możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień artystycznych dzieci
- różnorodne metody i formy pracy na zajęciach teatralnych, tanecznych i plastycznych
- warsztaty prowadzone pod okiem instruktorów na terenie Młodzieżowego Domu Kultury w ramach współpracy obu placówek.
Rajd pieszy Szlakiem Warowni Jurajskich
- 2
W sobotę 29.02.2020 r. odbył się rajd pieszy Szlakiem Warowni Jurajskich. Wędrowaliśmy 10 km trasą oznaczoną niebieskim szlakiem: Zdów – Podlesice– Morsko. Mijając urokliwe wapienne skałki z licznymi jaskiniami, dotarliśmy do Zamku Bąkowiec. Później w Chruszczobrodzie po smacznym obiedzie otrzymaliśmy znaczki turystyczne, dyplom dla szkoły oraz informację o kolejnym rajdzie. Zapraszamy na niego, bo już 21 marca w Lipowcu powitamy wiosnę!
Rekrutacja do klas I szkoły podstawowej na rok szkolny 2020/2021
REKRUTACJA DO KLAS I PUBLICZNYCH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na terenie województwa śląskiego, w tym terminy składania dokumentów
Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego na terenie województwa śląskiego, w tym terminy składania dokumentów:
a) do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, tj. do czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum oraz trzyletniej branżowej szkoły I stopnia i klas wstępnych w publicznych szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021,
b) na semestr pierwszy klasy pierwszej publicznych branżowych szkół II stopnia oraz na semestr pierwszy klasy pierwszej publicznych szkół policealnych na rok szkolny 2020/2021,
c) do publicznej szkoły podstawowej dla dorosłych i na semestr pierwszy klasy pierwszej publicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych na rok szkolny 2020/2021.1 Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami z wyłączeniem szkół i oddziałów dwujęzycznych i oddziałów międzynarodowych, oddziałów wojskowych, oddziałów wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji (sprawdzian uzdolnień kierunkowych) oraz szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe.
od 11 maja 2020 r.
do 23 czerwca 2020 r.
do godz.15.002 Złożenie wraz z dokumentami wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału wojskowego w szkole ponadpodstawowej, do oddziału wymagającego szczególnych indywidualnych predyspozycji (sprawdzian uzdolnień kierunkowych) oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.
od 11 maja 2020 r.
do 20 maja 2020 r.
do godz.15.003 Przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych. od 21 maja 2020 r.
do 3 czerwca 2020r.;4 Przeprowadzenie prób sprawności fizycznej. od 21 maja 2020 r.
do 29 maja 2020 r.;5 Przeprowadzenie sprawdzianu kompetencji językowych. Przeprowadzenie sprawdzianu predyspozycji językowych (klasy wstępne). od 21 maja 2020 r.
do 3 czerwca 2020r.;6 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.
5 - 10 czerwca 2020 r.;7 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej.
10 czerwca 2020 r.;8 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu kompetencji językowych; sprawdzianu predyspozycji językowych (klasa wstępna).
10 czerwca 2020 r.;9 Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o kopię świadectwa ukończenia szkoły oraz o kopię zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. od 26 czerwca 2020 r.
do 30 czerwca 2020 r. godz.15.0010 Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności. do 24 czerwca 2020 r.
11 Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym ustalonych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) okoliczności wskazanych w oświadczeniach. do 10 lipca 2020 r.
12 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
13 lipca 2020 r.13 Potwierdzenie przez kandydata, rodzica lub opiekuna prawnego kandydata niepełnoletniego woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenie o wynikach egzaminu zewnętrznego,o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie
o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
od 13 lipca 2020 r.
do 20 lipca 2020 r.
do godz.15.0014 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. 21 lipca 2020 r.
do godz.14.0015 Poinformowanie przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole.
21 lipca 2020 r.16 Wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badania lekarskie. od 11 maja 2020 r.
do 14 lipca 2020 rPunktacja za oceny : Punty z egzaminu:
celujący 6 18 pkt język polski 35 pkt
bardzo dobry 5 17 pkt matematyka 35 pkt
dobry 4 14 pkt język obcy 30 pkt
dostateczny 3 8 pkt
dopuszczający 2 2 pktŚwiadectwo z wyróżnieniem 7 pkt
wolontariat 3 pkt
konkursy przedmiotowe wskazane przez Kuratorium łączna punktacja max – 18Max punktacji – 200 co dzieli się na 100 pkt egzaminacyjnych i 100 pkt. składowych.
Minimalna liczba punktów by zostać przyjętym do Liceum Ogólnokształcącego - 120 pkt
Propozycje kierunków nauczania w poszczególnych szkołach w Jaworznie na rok szkolny 2020 - 2021
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE:
Grupa A1 Biologiczno -chemiczna
Przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym:
Biologia.
Chemia.
Do wyboru: język angielski lub matematyka.Punktowane biologia język angielski
Tradycją już jest, że grupy biologiczno – chemiczne w I Liceum to grupy dla przyszłych lekarzy, weterynarzy, dietetyków, farmaceutów, kosmetologów czy też ratowników medycznych.
Nasza Szkoła – jak dowodzą tego fakty – szczególnie sprzyja młodym ludziom zainteresowanym tymi kierunkami kształcenia.GRUPA A2 MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNA
Przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym
Matematyka.
Informatyka.
Do wyboru: język angielski lub fizyka.Punktowane informatyka język angielski
Grupa matematyczno-informatyczna w I Liceum w Jaworznie daje szansę przygotowania do wejścia na rynek pracy przyszłym inżynierom, matematykom, informatykom, programistom czy też grafikom komputerowym.
I LO otwiera nowe drogi rozwoju swoim licealistom z grupy informatycznej dzięki współpracy z różnorodnymi szkołami wyższymi oraz przedsiębiorstwami.GRUPA A3 HUMANISTYCZNA
Przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym
Historia.
Język polski.
Do wyboru: wiedza o społeczeństwie lub geografia.Punktowane wiedza o społeczeństwie język angielski
I Liceum w Jaworznie sprzyja młodym humanistom, którzy swoje szerokie zainteresowania humanistyczne mogą rozwijać uczestnicząc w konkursach, koncertach czy recitalach, otwiera im nowe drogi rozwoju dzięki współpracy z różnorodnymi instytucjami kultury.
Absolwenci mogą studiować m.in. prawo, administrację, politologię, filologię polską, historię, historię sztuki, kulturoznawstwo, dziennikarstwo, politologię, nauki społeczne, socjologię czy pedagogikę.Zajęcia edukacyjne podlegające punktowaniu są uzależnione od wyboru przez kandydata bloku przedmiotów rozszerzonych, do którego chciałby uczęszczać
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE:
BLOK A1Przedmioty rozszerzone: matematyka, język angielski, fizyka lub geografia
O przyjęciu do klasy decyduje suma punktów ze świadectwa ósmoklasisty z następujących przedmiotów:
- matematyka
- język polski
- języka angielski
- informatyka lub fizyka lub geografia (punktowany jest wynik korzystniejszy dla kandydata)
BLOK A2Przedmioty rozszerzone: biologia, chemia, język angielski lub matematyka
O przyjęciu do klasy decyduje suma punktów ze świadectwa ósmoklasisty z następujących przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język angielski lub wychowanie fizyczne (punktowany jest wynik korzystniejszy dla kandydata)
- biologia lub chemia (punktowany jest wynik korzystniejszy dla kandydata)
BLOK A3Przedmioty rozszerzone: język polski, język angielski, historia lub geografia
O przyjęciu do klasy decyduje suma punktów ze świadectwa ósmoklasisty z następujących przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język angielski
- historia lub przedmiot artystyczny (plastyka lub muzyka), (punktowany jest wynik korzystniejszy dla kandydata)Grupa z danym blokiem przedmiotów rozszerzonych powstanie, gdy liczy co najmniej 15 kandydatów.
Szkoła utworzy pierwszy oddział, w którym minimum wynosi 30 kandydatów. W przypadku większej liczby chętnych osób istnieje możliwość utworzenia kolejnego oddziału przy minimalnej liczbie uczniów, która wynosi 25 osób.III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE :
Klasa A
Profil Dwujęzyczny* język angielskiA1 rozszerzenie - język polski, historia, oraz do wyboru: wiedza o społeczeństwie lub geografia
(język angielski na poziomie dwujęzycznym)A 2 rozszerzenie – matematyka, informatyka oraz do wyboru fizyka lub chemia
(język angielski na poziomie dwujęzycznym)Punktowane: język polski, matematyka, język angielski oraz najkorzystniej dla kandydata jeden spośród: muzyka, WOS, biologia, historia
Klasa B
Profil OgólnyB1 rozszerzenie biologia, chemia oraz do wyboru: język angielski lub fizyka
B 2 rozszerzenie geografia, wiedza o społeczeństwie oraz do wyboru: język angielski lub matematyka
Punktowane - język polski, matematyka, oraz najkorzystniej dla kandydata punktowane dwa spośród: historia, WOS, plastyka, technika, muzyka
Klasa C
Cyberbezpieczeństwo „Cyber Mil z Klasą”
Rozszerzenie - matematyka fizyka, informatyka
Punktowane - język polski, matematyka, język angielski oraz najkorzystniej dla kandydata punktowany jeden spośród: fizyka, informatyka, WOSKOMUNIKAT REKRUTACYJNY DLA KANDYDATÓW DO KLASY DWUJĘZYCZNEJ
Test Kompetencji Językowych i Test Języka Angielskiego odbędzie się 27 maja 2020 r. o godz. 12.00. Do szkół dwujęzycznych obowiązuje wspólny egzamin uznawany przez wszystkie komisje rekrutacyjne. Wyniki Testu Kompetencji Językowych zostaną ogłoszone 10 czerwca 2020 r.
ZSP 2 Jaworzno
Technikum nr 2 technik informatyk (z grupą E-SPORT, grupy mundurowe – cyberbezpieczeństwo),
klasa z rozszerzoną ilością godzin z matematyki, fizyki;
technik logistyk (grupy mundurowe),
klasa z rozszerzoną ilością godzin matematyki, geografii; technik handlowiec (z grupą E- HANDEL), klasa z rozszerzoną ilością godzin matematyki, geografii;
technik transportu kolejowego klasa z rozszerzoną ilością godzin matematyki i fizyki
technik transportu drogowego klasa z rozszerzoną ilością godzin matematyki i fizyki
technik geodeta klasa z rozszerzoną ilością godzin matematyki i geografii
technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z rozszerzoną ilością godzin matematyki i geografiiPunktowane - j. polski, - matematyka, - geografia, - informatyka,
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2
klasa wielozawodowa / magazynier - logistyk
Punktowane - język polski - matematyka - informatyka - technikZSP nr 3 Jaworzno
Technikum Nr 1
2 oddziały w zawodach:
‒ technik budownictwa
‒ technik usług fryzjerskich
‒ technik pojazdów samochodowych
‒ technik mechanik
Branżowa Szkoła I stopnia Nr 1
1 oddział wielozawodowy
W ramach oddziału będzie realizowany nabór w zawodach:
‒ mechanik pojazdów samochodowych
‒ ślusarz
‒ fryzjer
‒ sprzedawca
‒ murarz-tynkarz
‒ monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
‒ elektromechanik pojazdów samochodowych
‒ kierowca mechanik
‒ INNE: elektryk, piekarz, kucharz, cukiernik, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, fotograf, elektromechanik
Przedmioty punktowane
a) obowiązkowo ocenę z języka polskiego i matematyki,
b) najwyższe oceny z dwóch zajęć edukacyjnych z listy przedmiotów: język obcy, historia, geografia, wiedza o społeczeństwie, biologia, chemia, informatyka, fizyka.ZSP nr 4 Jaworzno:
Ilość oddziałów w danym roku szkolnym uzależniona jest od ilości kandydatów do klas pierwszych i uzgodniona jest z organem prowadzącym.
Podstawą zakwalifikowania kandydata do technikum jest wynik egzaminu ósmoklasisty oraz świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
W roku szkolnym 2020/2021 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie planowany jest nabór do Technikum nr 4 następująco:Technik ekonomista z innowacją prawno- finansową
Technik żywienia i usług gastronomicznych z innowacją: 1 oddział
Barista - profesjonalne parzenie kawyTechnik żywienia i usług gastronomicznych z innowacją: 1 oddział
Barista - profesjonalne parzenie kawyTechnik hotelarstwa z innowacją: Event manager
Technik organizacji turystyki z innowacją: Steward/stewardessa. 1 oddział
Zadania personelu pokładowego
Przedmioty punktowane:Technik ekonomista - j. polski, matematyka, język obcy nauczany jako pierwszy, informatyka
Technik żywienia - j. polski, matematyka, język obcy nauczany jako pierwszy, biologia
Technik hotelarstwa - j. polski, matematyka, język obcy nauczany jako pierwszy, geografia
Technik turystyki - j. polski, matematyka, język obcy nauczany jako pierwszy, geografia
W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z uwagi na przyczyny losowe lub zdrowotne, przelicza się na punkty oceny z poszczególnych przedmiotów, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
język polski celująca - 35 pkt bardzo dobra - 30 pkt dobra - 25 pkt dostateczna - 15 pkt dopuszczająca - 10 pkt 35 pkt
matematyka celująca - 35 pkt bardzo dobra - 30 pkt dobra - 25 pkt dostateczna - 15 pkt dopuszczająca - 10 pkt 35 pkt
język obcy nowożytny celująca - 30 pkt bardzo dobra - 25 pkt dobra - 20 pkt dostateczna - 10 pkt dopuszczająca - 5 pkt 30pkt max 100 punktów
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie prowadzi nabór do klas pierwszych w następujących zawodach:
technik informatyk
technik grafiki i poligrafii cyfrowej
technik reklamy
technik fotografii i multimediów
technik programista
technik logistyk
technik automatyk
technik mechatronik
technik elektryk
technik górnictwa podziemnegoPlanowana liczba oddziałów klas pierwszych w technikach – 5.
Planowana liczba miejsc w każdym oddziale klasy pierwszej wynosi 30 osób.
W przypadku dużego zainteresowania istnieje możliwość otwarcia dodatkowego oddziału.Przedmioty punktowane w każdym oddziale j. polski i matematyka obowiązkowo oraz:
technik informatyk - j. obcy, informatyka
technik grafiki i poligrafii cyfrowej - informatyka, plastyka
technik reklamy - informatyka, plastyka
technik fotografii i multimediów - informatyka, plastyka
technik programista - j. obcy, informatyka
technik logistyk - j. obcy, geografia lub informatyka
technik automatyk - j. obcy, informatyka lub fizyka
technik mechatronik - j. obcy, informatyka lub fizyka
technik elektryk - j. obcy , fizyka lub technika
technik górnictwa podziemnego - geografia, informatyka lub fizykaZałączniki
Data: 2020-01-24, rozmiar: 131 KB
Data: 2020-01-24, rozmiar: 178 KB
Data: 2020-01-24, rozmiar: 180 KB
Data: 2020-01-24, rozmiar: 173 KB
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Komisji Edukacji Narodowej w programie ERASMUS +
Szkoła Podstawowa nr 5 beneficjentem programu Erasmus+
Z dniem 1 czerwca 2019 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu "Aktywny Nauczyciel" finansowanego w całości przez fundusze z Unii Europejskiej. Został on wybrany i zatwierdzony do realizacji przez Narodową Agencję jako jeden z 200 projektów spośród 800 nadesłanych. Projekt ten jest odpowiedzią na wynikłe z pracy szkoły potrzeby w zakresie organizacji współpracy międzynarodowej, zwiększenia kompetencji nauczycieli w dziedzinie TIK oraz językowych, podniesienia jakości pracy z uczniami z deficytami oraz zmotywowania uczniów do nauki poprzez wprowadzenie metod aktywizujących. Realizacja niniejszego projektu ma służyć poprawie warunków edukacyjnych szkoły, a będzie to osiągnięte poprzez realizację następujących celów:
1) doskonalenie umiejętności językowych i informatycznych u kadry pedagogicznej jako wyjściowych dla kształcenia kompetencji kluczowych XXI wieku
2) poszerzenie wiedzy teoretycznej i poznanie praktycznych technik i metod w edukacji włączającej uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych
3) zdobycie praktycznej wiedzy o tym, jak zarządzać nowoczesna placówką edukacyjną, przyjazną dla rodziców i uczniów, pozytywnie i aktywizująco oddziałującą na lokalną społeczność
4) nawiązanie kontaktów w międzynarodowym środowisku nauczycieli, owocujących współpracą między szkołami i instytucjami
5) poznanie nowoczesnej metodyki nauczania, angażującej i motywującej uczniów, szczególnie tych zagrożonych wykluczeniem społecznym.
W projekcie weźmie udział 12 nauczycieli różnych przedmiotów w naszej szkole, w tym kadra zarządzająca. W ramach projektu zaplanowano 6 kursów metodycznych i specjalistycznych, a także 2 wyjazdy typu job shadowing - obserwacja pracy w szkole zagranicznej. Wyjazdy poprzedzi kurs językowy dla uczestników. Kraje, w których odbędą się szkolenia i job shadowing, to: Niemcy, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Anglia.
Idąc z duchem czasu, chcielibyśmy, aby nasza placówka była proeuropejska, odpowiadająca na potrzeby zmieniającego się świata. Chcemy usprawnić nasze metody pracy, połączyć tradycję z nowoczesnością, wykorzystując w większym niż dotychczas stopniu nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, gdyż wierzymy, iż istnieje bezpośredni związek pomiędzy zawodowymi kompetencjami nauczyciela, a wynikami edukacyjnymi uczniów. Pragniemy stopniowo zmieniać przywiązanie nauczycieli do tradycyjnych metod pracy poprzez umożliwienie im obserwacji zajęć prowadzonych w sposób innowacyjny i wyposażenie ich w umiejętności i narzędzia umożliwiające nowoczesną formułę nauczania. Chcemy, aby nasi uczniowie byli uczeni przez nauczycieli z inicjatywą i bogatym doświadczeniem. Nasza szkoła ma być miejscem otwartym na każdego ucznia. Stawiamy nacisk na edukację włączającą i dialog z rodzicami. Pragniemy także, aby uczniowie naszej szkoły były osobami wrażliwymi na inne kultury przy jednoczesnym poczuciu dumy z bycia Polakiem. Chcemy, aby w dobie cyfryzacji uczniowie byli świadomi możliwości, jakie niesie nowoczesna technologia, zdając sobie sprawę z jej zagrożeń. Chcemy wyposażyć naszych uczniów w kompetencje umożliwiające samodzielne zdobywanie wiedzy. Wierzymy, że udział w projekcie znacząco przyczyni się do osiągnięcia tych zamierzeń.
Autorem projektu oraz jego koordynatorem jest pani Anna Wacowska, nauczycielka języka angielskiego. Wartość projektu to 31.386 euro. Data zakończenia - 31 maja 2021.
Aktywny nauczyciel języka angielskiego
- 19
Przez ostatnie tygodnie na lekcjach języka angielskiego pod okiem nauczyciela pani Anny Wacowskiej, klasy 2A i 2B poznawały słownictwo i struktury służące do opisu domu. W związku z tym chętni uczniowie tych klas wykonali plany i makiety domów oraz mieszkań opisane w języku angielskim. Można je podziwiać w sali 26. Prace są bardzo pomysłowe i ciekawie zaprojektowane. Dzieci i ich Rodzice wykazali się dużą kreatywnością. Wzbudziły prawdziwy zachwyt uczniów i nauczycieli. Zachęcamy inne klasy oraz nauczycieli do obejrzenia domów.
Autorzy prac:
2A - Gabrysia Adamiec, Darek Barnat, Filip Grabowski, Maja Majewska, Filip Warzecha
2B - Wojtek Barć, Damian Kobyłecki, Szymon Korzenecki, Lila Maziarz, Maja Michalska
KONCERT NOWOROCZNY - DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ
- 22
21.02.2020r. zgodnie z tradycją w naszej szkole odbył się Walentynkowy Koncert Noworoczny, którego motywem przewodnim był fragment tytułowej piosenki z musicalu „Aida" pt. „Czy to gwiazdy piszą los?" Na szkolnej scenie zaprezentowali swoje wokalne i taneczne talenty młodzi artyści. Przygotowali swoje występy właśnie z myślą o motywie przewodnim, czyli wielkiej miłości. Zaprezentowali piosenki, tańce współczesne, modern jazz, grę na instrumentach, a także recytacje wierszy. Punktem kulminacyjnym występów był pokaz tańca akrobatycznego wykonany przez grupę taneczną „FLYTAI" pod kierunkiem trenera pana Piotra Szombierskiego.
Ten szczególny dzień przyniósł nie tylko ucztę duchową, ale także można było nieźle zjeść. Rodzice dla artystów i publiczności przygotowali wiele smakołyków – można było się delektować pysznymi ciastami, słodkimi i wytrawnymi przekąskami. W tym wyjątkowym dniu gorące podziękowania kierujemy w stronę Rodziców, którzy przygotowali smakołyki oraz z ogromnym zaangażowaniem nas wspierali i pomagali nam. Cała społeczność szkolna spisała się świetnie. Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!
Zapraszamy na kolejna edycję Koncertu Noworocznego w przyszłym roku.
Zaproszenie na Koncert w hołdzie bohaterom
Wyjątkowy koncert Tadeusza Polkowskiego, poświęcony pamięci niezłomnym bohaterom podziemia niepodległościowego odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków w sobotę, 29 lutego o godzinie 16.00.
Data koncertu nie jest przypadkowa, ponieważ od 2011 roku obchodzimy w Polsce 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto, które ma upamiętniać bohaterską postawę Polaków (żołnierzy drugiej konspiracji), którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Był to ogólnopolski ruch niepodległościowy, który mógł skupiać nawet 180 tys. ludzi, zaangażowanych w działania konspiracyjne. Za ostatniego z żołnierzy wyklętych, który zginął z bronią w ręku 21 października 1963, uważa się Józefa Franczaka (ps. Lalek). Najbardziej znani bohaterowie drugiej konspiracji, którzy zginęli bądź zostali zamordowani przez komunistów, to m.in. rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna, ps. Inka, gen. August Emil Fieldorf, ps. Nil czy Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszko. Ci żołnierze podziemia antykomunistycznego, którzy przeżyli oraz nierzadko członkowie ich rodzin byli do końca represjonowani przez władze Polski Ludowej. Ich oficjalne upamiętnienie nastąpiło dopiero dwie dekady po upadku komunizmu w naszym kraju.
Tadeusz Polkowski „Tadek” jest raperem, znanym przede wszystkim jako założyciel krakowskiego duetu Firma. Po nagraniu sześciu albumów Tadek rozpoczął działalność solową. Jego twórczość skupiła się wokół tematyki związanej właśnie z podziemiem niepodległościowym. Utwory z płyt „Niewygodna prawda”, „Niewygodna prawda II” oraz „Ostatni rozkaz” w niezwykle obrazowy sposób opowiadają historie patriotów, którzy poświecili życie w walce o wolna Polskę.
Na koncert, który odbędzie się podczas finałowej gali V Wojewódzkiego Konkursu "Żlołnierze Wyklęci", zapraszają Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wstęp jest bezpłatny.
JAK ? - Jaworznicka Akademia Kreatywności 2.
Szanowni Państwo.
Mamy przyjemność przedstawić Państwu inicjatywę skierowaną do uczniówi ich rodziców naszego miasta. Projekty „Jak? - Jaworznicka Akademia Kreatywności 1”, Jak? - Jaworznicka Akademia Kreatywności 2”, Jak? - Jaworznicka Akademia Kreatywności 3” są realizowane w partnerstwie z Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu.
W naszej szkole realizowany będzie projekt JAK? - Jaworznicka Akademia Kreatywności 2" od 27 lutego 2020 r. Zajęcia mają na celu wzmocnienie potencjału edukacyjnego w szkołach, podniesienie kompetencji kluczowych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, matematyki, umiejętności pracy metodą eksperymentu oraz WebQuestów. Zajęcia będą prowadzone w dwóch formach: zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne oraz zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów prowadzone metodą Eksperymentu. Zajęcia dla uczniów będą prowadzone przez wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną w małych grupach oraz w pracowniach wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne z wykorzystaniem narzędzi IT (tablety, laptopy, komputerowe programy dydaktyczne).
Nabór uczniów do projektów będzie realizowany w okresie od 15 września 2019 r. - rekrutacja ciągła. Stosowne dokumenty rekrutacyjne są dostępne w sekretariacie każdej ze szkół. Zachęcam do wzięcia udziału w tym wyjątkowym projekcie. Poniżej zamieszczony jest regulamin rekrutacji wraz z innymi dokumentami.
XIX MIEJSKI KONKURS POLONISTYCZNY "POLACY NIE GĘSI"
- 27
20 lutego 2020 w SP5 odbył sie XIX Miejski Konkurs Polonistyczny "Polacy nie gęsi".
Dzień Bezpiecznego Internetu w SP5
- 9
W naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu świętowaliśmy 11 lutego 2020 r., obchodzony jest on z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzono go tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
W tym roku DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Podczas tegorocznych obchodów w naszej szkole odbyła się pogadanka przez radiowęzeł. Na zajęciach informatyki poruszane zostały problemy związane z bezpieczeństwem w sieci. Na korytarzu szkolnym powstała okolicznościowa gazetka.
Walentynkowy Koncert Noworoczny w SP5 - zmiana terminu
21 lutego 2020 r. godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 5 im. KEN w Jaworznie odbędzie się Walentynkowy Koncert Noworoczny, na który serdecznie zapraszamy uczniów, ich rodziców, rodziny, nauczycieli i całą społeczność szkolną.
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski
19 lutego 2020 r. w Jaworznie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. Miło nam poinformować całą społeczność szkolną, że uczennice naszej szkoły Liliana Maziarz z klasy 2 B zdobyła II miejsce w kategorii klas I - III, Aleksandra Jakowczyk z klasy 6 C zdobyła III miejsce w kategorii klas IV – VI i Julia Lofek z klasy 8 A zdobyła III miejsce w kategorii klas VII – VIII.
SERDECZNIE GRATULIJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
Koncert Zespołu "AVOKADO"
- 6
11 lutego 2020 r. w naszej szkole odbył sie koncert Zespoółu "Avokado".
„Symbole Jaworzna” - konkurs plastyczny
W środę, 12 lutego 2020 r. w Urzędzie Miejskim w Jaworznie odbyła się gala rozdania nagród Miejskiego Konkursu Plastycznego "Symbole Jaworzna" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta. Na konkurs wpłynęło 100 prac z 13 Szkół Podstawowych miasta Jaworzna. Uczeń naszej szkoły z klasy 1a Olaf Kaczmarczyk zajął II miejsce. Serdecznie gratulujemy.
28 Rajd "Tropami sarenek"
W sobotę 8.02.2020 r. uczestniczyliśmy w 28 Rajdzie „Tropami Sarenek”. Wędrowaliśmy 10 km za znakami Szlaku „25 – lecia PTTK” . Pokonaliśmy trasę Sosnowiec Maczki – Las Sławków – Balaton – Sosnowiec Kazimierz Górniczy – Park Leśna. Przechodziliśmy obok Obszaru Natura 2000 Torfowisko Sosnowiec – Bory. Rajd zakończyliśmy w Parku Leśna obserwując zwierzęta w mini - zoo i bawiąc się na placu zabaw. Uczestnicy otrzymali znaczki turystyczne, a dla szkoły wręczono pamiątkowy dyplom. Nie spotkaliśmy sarenek, ale satysfakcją było aktywne spędzenie czasu wśród przyjaciół.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie