• Zdrowo jem, więcej wiem!

• Czas na podsumowanie realizacji zadań I etapu jesiennego:

W  projekcie bierze udział zespół złożony z uczniów klas drugich i trzecich. Etap pierwszy składał się z 5 zadań o tematyce prozdrowotnej. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego powinniśmy jeść owoce i warzywa. Oglądali ciekawą prezentację „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie”. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach: „Moje warzywko – odgadnę szybko, potrzebna pomoc, – jaki to owoc?”, „Wiem, jak smakuje: jabłko, gruszka, pietruszka”, „Sałatka owocowa”, „Śliwkowy krąg”, „Gotujemy zupę warzywną”. Rozpoznawały nazwy owoców  i warzyw za pomocą zmysłu dotyku, węchu i smaku. Rozwiązywały zagadki o owocach i warzywach. Pięknie została przygotowana inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Gra aktorska uczniów, pomysłowa dekoracja i atrakcyjne stroje podobały się wszystkim widzom. Uczniowie wykazali się niesamowitą inwencją twórczą podczas opracowywania ciekawych prezentacji „Owoce – WArzywa – CJE!”, z  których powstała „Encyklopedia warzyw i owoców”. Uczestnicy projektu brali udział w konkursie polegającym na opracowaniu klasowego pisemka zachęcającego do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz owoców i warzyw oraz w konkursie na najciekawsze propozycje zabaw na świeżym powietrzu.
          Wszystkie działania staraliśmy się jak szeroko i aktywnie promować w szkole. Wykonaliśmy  reklamy - gazetki zachęcające do jedzenia owoców i warzyw. Umieściliśmy je przy wejściu do szkoły, na parterze i na drugim piętrze. W czasie Dnia Otwartego przekazaliśmy rodzicom naszych uczniów informacje na temat zalet spożywania różnorodnych warzyw i owoców. Wypracowane materiały i pisemka przekazaliśmy innym klasom i do biblioteki szkolnej. Zainteresowanych zachęcamy do korzystania z nich.

Przeprowadzone działania przekonały uczniów, że owoce i warzywa mają dużą wartość odżywczą, a ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna.

12.12. zakończył się drugi etap programu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Uczniowie klasy 2a zdobyli bogatą wiedzę, którą bardzo chętnie dzielili się z innymi. Uczestnicy projektu poznali zależności między sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną a stanem zdrowia i samopoczucia. Podczas zabawy edukacyjnej przedstawiali czynności niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu: oddychanie, picie, jedzenie, aktywność fizyczna. Nauczyli się dokonywać właściwych wyborów żywieniowych. Poznali „Słabeuszka” i „Siłaczka”. Podczas krótkiej zabawy ruchowej naśladowali poznanych bohaterów. Uczniowie wzięli również udział w konkursie, w którym wykazali się inicjatywą w przygotowywaniu śniadań. W wyniku głosowania wyłoniono zwycięską pracę oraz przyznano jej autorowi odznakę „Super Kucharka". Zwyciężczynią w konkursie na najlepszy zestaw śniadaniowy została Karolina Pabijan. Uczniowie biorący udział w projekcie zaprezentowali kolegom i koleżankom z innych klas Klasową Księgę Śniadaniową. Wykonali plakaty „Siłaczek i „Słabeuszek”, które można było  podziwiać na II piętrze naszej szkoły.

Dowiedzieli się, w jaki sposób organizm traci wodęi jak należy ją uzupełniać. Zwrócono uwagę na wartość zdrowotną wody i zachęcono dzieci do świadomego wybierania wody zamiast kolorowych napojów gazowanych. Wszystkie realizowane zadania były bardzo ciekawe. Uczniowie klasy 2a wykonali pracę plastyczną zatytułowaną  „Magiczny strumień”, brali udział w dwóch eksperymentach z wodą, wykonali maskotkę WODOLUBKA, przygotowali przedstawienie opowiadające o zaletach jedzenia owoców i warzyw. Wykonano gazetkę: „Woda źródło życia i zdrowia” i wyeksponowano ją w przybudówce szkoły. Przygotowano ulotkę dla rodziców Woda, najlepszy napój do picia”. Pod koniec stycznia poznaliśmy wyniki etapu jesiennego. Nasz zespół  „Dynie ze świetlicy”  zajął 29 miejsce  na ponad 900 ocenianych zespołów w naszej kategorii wiekowej. Cieszymy się z tak wysokiego wyniku.
          W połowie lutego przystąpiliśmy do realizacji zadań etapu zimowego. Uczniowie zdobyli obszerną wiedzę na temat funkcji i znaczenia wody w organizmie człowie
          ka
          .

Pod koniec kwietnia 2017 roku poznaliśmy wyniki etapu zimowego. Tym razem zespół „Dynie ze świetlicy” zajął 20 miejsce na ponad 500 ocenianych zespołów w naszej kategorii wiekowej.
          Od drugiej połowy marca do 24 kwietnia realizowaliśmy zadania etapu wiosennego.
          Na początek uczniowie udali się na „Turkusową planetę”, której mieszkańcy są bardzo zdrowi, ponieważ prawidłowo odżywiają się i dużo ruszają. Dzieci uczestniczyły w zabawach: „Znajdź swój domek”, „Kosmiczny wyścig”, „Turkusowa drużyna”, „Sprytny ogrodnik”.  Wymyśliliśmy szybką grę „Czteroogniówka”, która wspaniale relaksuje i integruje grupę. Wykonaliśmy gazetkę – zalety aktywności ruchowej. Zachęciliśmy rodziców, nauczycieli i uczniów z innych klas do zapoznania się z nieskomplikowanymi, ale atrakcyjnymi grami opisanymi w dziale Ruch to życie na stronie www.aktywniepozdrowie.pl. Założyliśmy „Klasowy ogródek ziołowy”. Zasialiśmy wybrane zioła i założyliśmy „Dzienniki obserwacji”. Założyliśmy Szkolną Księgę Ziół. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat uprawy roślin, dowiedzieli się, że zioła pełnią ważną rolę diecie.
          Pod koniec kwietnia, do 22 maja realizowaliśmy kolejne zadania. Uczniowie zostali zapoznani z Nową Piramidą Zdrowia. Wykonali gry planszowe: „Świat zdrowia”, „Kraina Zdrowia”, „Dbam o zdrowie”, „Jedz warzywa i owoce” i dokonali wyboru najlepszej, najciekawszej gry - „ Kraina Zdrowia”. Gry zostały przekazane świetlicy szkolnej.  Wykonaliśmy gazetkę „Nowa Piramida Zdrowia” i wyeksponowaliśmy ją w przybudówce szkoły.
          Przed zakończeniem roku szkolnego powinniśmy poznać wyniki etapu wiosennego.

Wszelkie informacje znajdą Państwo również na stronie http://zdrowojem.fundacjabos.pl/index.php?m=ho