Na 6 grudnia wszystkie dzieci, czy duże, czy małe, niecierpliwie czekają. Jak wieść gminna niesie, przygotowują się do tego dnia cały rok, a przynajmniej powinny. Przygotowania te polegają na... byciu grzecznym! W tym roku większość uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 sprostała wymaganiom świętego, gdyż przybył do nich z dalekiej Laponii i spotkał się z nimi w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie. Zanim przekroczył progi przybytku kultury grzeczne dzieci mogły obejrzeć krótką inscenizację „Listów do św. Mikołaja” przygotowaną przez grupę teatralną Czadowe Dzieciaki oraz Młodzieżowy Band i studio wokalne MDK. Po chwilach refleksji połączonych z rozrywką św. Mikołaj podarował każdemu milusińskiemu paczuszkę z niespodzianką. Czy były wśród dzieci osoby niezadowolone z podarunku? Większość czuła satysfakcję. Trud bycia grzecznym się opłacił. Ci, którzy grymasili, a była ich garstka, pewnie nie zawsze byli grzeczni i św. Mikołaj wybiórczo przeczytał ich list z prośbą o wymarzony prezent. Przed niezadowolonymi kolejny rok próby. Może za dwanaście miesięcy, jeżeli będą wytrwali w postanowieniu poprawy, św. Mikołaj przybędzie do nich z ich upragnionym podarkiem?
Aktualności
Mikołaj przychodzi do grzecznych dzieci
Zabawy w 6A
Listopad i grudzień obfitował w naszej szkole w wiele imprez integracyjnych. Bo cóż może być lepszego od wspólnej zabawy? Może smaczny poczęstunek i doborowe towarzystwo? Wszystkie te elementy idealnie połączyła ze sobą klasa 6a, organizując popołudniową zabawę andrzejkową i mikołajki. Wieczór wróżb urozmaiciła świetna muzyka, nastrojowa dekoracja i niepohamowana chęć poznania przyszłości – oczywiście brana pod uwagę z przymrużeniem oka… Mikołajkowe prezenty także dodały blasku pochmurnym dniom zimowym. Każdy upominek został idealnie dopasowany do indywidualnych cech obdarowanego – znalazły się wśród nich: książki, komiksy, delikatna biżuteria, kosmetyki, pluszami, interaktywne zwierzątka, ale przede wszystkim duuuużo słodkości (oczywiście tych zdrowych!). Jednak to, co najlepsze, to wspólna zabawa!
Koło turystyczne
02.12.2017 r., w sobotę braliśmy udział w XI Rajdzie Mikołajkowym Podłęże – Jeleń. Wędrowaliśmy 9 km na trasie: Podłęże Kościół – stadion Azotanii – Biały Brzeg – przełomy Przemszy z metą w Jeleniu w Szkole Podstawowej nr 21. Przywitał nas Mikołaj, wręczając nam paczki ze słodyczami. Uczestniczyliśmy w konkursach sprawnościowych. Nasza drużyna zajęła III miejsce w konkurencji – przeciągania liny i otrzymaliśmy torbę cukierków oraz pamiątkowy dyplom dla szkoły. Spacer w zimowej scenerii, udział w konkursach, prezenty mikołajkowe pozostawiły w nas miłe wspomnienia. W rajdzie uczestniczyli: Zuzanna Biskup, Kuba Woś, Kalina Woś, Tymoteusz Niewiarowski, Igor Magda, Oliwia Ignerowicz, Łukasz Baran, Mateusz Skalny, Aleksandra Jakowczyk, Łukasz Dulowski i Krzyś Dulowski.
Święto Pluszowego Misia
W dniach 27 i 28 listopada obchodziliśmy w szkole święto Pluszowego Misia. Uczniowie klas 1-3 ze swoimi pluszakami zostali zaproszeni przez panie bibliotekarki do wspólnej zabawy. Dzieci poznały historię święta. Były konkursy, pląsy przy piosenkach o misiach, wspólne oglądanie bajek. W ramach obchodów przygotowano wystawkę pluszaków i książek o misiach. Dzieci z radością i zaangażowaniem brały udział w zajęciach.
Planetarium
23.11.2017 r. uczniowie z klas: 6a, 6b i 6c odwiedzili największe i najstarsze planetarium w Polsce. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie to idealne miejsce na ciekawą lekcję o wyglądzie nieba obserwowanego z dowolnego miejsca na Ziemi, o dowolnej porze. W czasie dwóch kilkudziesięciominutowych zajęć dzieci utrwaliły wiedzę m.in. o konstelacjach gwiazd i układach planet. Miłośnicy wiedzy o wszechświecie mieli okazję poszerzyć nabyte w szkole wiadomości, siedząc pod rozgwieżdżonym firmamentem niebieskim.
Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”
Dnia 22 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas I-III pt.: „Mój przyjaciel miś” . Młodzi artyści wykazali się zarówno niezwykłą wyobraźnią, jak i znajomością różnych technik plastycznych. Wełniany, brokatowy, bury, kolorowy, tęczowy, z kokardką czy w kubraczku, każdy inny i niebanalny.
Po obejrzeniu wszystkich prac komisja przyznała następujące miejsca:
KLASY I:
I miejsce
Zuzia Nowak 1c
Natalka Miziołek 1a
II miejsce
Marta Kowalska 1b
Lena Uroda 1c
III miejsce
Ela Gruszka 1a
Oliwia Ignerowicz 1b
KLASY II
I miejsce
Nikola Strąk 2a
Adaś Sułek 2a
KLASY III
I miejsce
Aleksandra Sadowska 3a
Oliwia 3b
Kinga Fułat 3c
Karolina Pabijan 3a
Zosia Wielonek 3e
II miejsce
Emilka Tosza 3a
Julia Kumala 3c
Dominika Kiedrzyńska 3b
Kuba Kołek 3e
Nikola Wojnowska 3d
III miejsce
Natalia Leopolska 3d
Maria 3c
Lena Bawiec 3c
Dominika Wesołowska 3c
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy za rok. Wszystkie prace umieszczone są na wystawie, na II piętrze.
Konkurs plastyczny
Dnia 22.11.2017r. odbył się szkolny konkurs plastyczny dla klas IV- V w ramach programu „Warzywa i owoce w szkole”. Laureatami tego konkursu zostali: I miejsce Zofia Dołęgowska – IV B, II miejsce Igor Rejmuza – IV D, Florian Zalewski IV D, Laura Chechelska V A, III miejsce Emila Grochal V C, Maria Maciejewska V C, Patryk Moskała IV D. Zwycięzcom tego konkursu gratulujemy!
Wieczornica
W piątek, 17.11.2017r. spotkaliśmy się w naszej szkole z historią… Było to niecodzienne spotkanie pełne wzruszeń i wspomnień. Wieczornica z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości utrwaliła pamięć o tych, których już nie ma, ale dzięki którym jesteśmy my. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych złączyło pokolenia i wzbudziło refleksję na temat zmienności kart historii, wartości, którymi kierujemy się w naszym życiu i znaczenia poczucia tożsamości narodowej. Podniosła atmosfera, starannie przygotowana oprawa muzyczna, subtelna, lecz wymowna dekoracja oraz osobiste wyznania zaproszonych Gości sprawiły, że wieczorne spotkanie na długo zostanie w naszej pamięci. Osobami, które przyjęły zaproszenie i uświetniły naszą wieczornicę, byli przedstawiciele Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich: płk pil. Józef Skulich oraz Pan Tadeusz Zemuła, członkowie Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”: Pan Wincenty Pyka i Pan Longin Rosicki. Ponadto gościliśmy wielkiego sympatyka naszej szkoły – Panią Helenę Michalec.
Mając w pamięci ich wspomnienia, chce się powtórzyć słowa piosenki: „ Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą. Ja to mam szczęście…”.
40. Rajd Granicami Miasta
W sobotę, 18 listopada 2017 roku uczniowie z koła turystycznego byli na 40. Rajdzie Granicami Miasta. Po pokonaniu trasy 10 km: Bór Biskupi – Sosina, piechurzy dotarli na metę w Szczakowej (hala sportowa). Prezes Oddziału PTTK w Jaworznie - Wiesław Stachura wręczył im dyplom i Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jaworznie, za zajęcie II miejsca w konkursie na „Najlepszą szkołę w turystyce pieszej w roku szkolnym 2016/2017”.
Uczniowie, którzy przyczynili się do tego sukcesu to: Kalina Woś z kl. IV b, Kuba Woś z kl. III b, Amelia Gawor z kl. VI c, Patrycja Jaromin z kl. VI a, Jakub Pławecki z kl. IV b, Wiktor Nowakowski z kl. III b, Magdalena Starowicz z kl. VII a, Jakub Starowicz z kl. III c, Agnieszka Grzankowska z kl. VI c, Lena Pasternak z kl. III a, Natalia Konwerska z kl. VI c, Dominik Konwerski z kl. IV c, Łukasz Baran z kl. VII b,Wiktoria Krupa z kl. V b, Martyna Lira z kl. V b, Tomasz Michalik z kl. IV e, Aleksandra Jakowczyk z kl. IV c, Krzysztof Dulowski z kl. IV b, Łukasz Dulowski z kl. VII b, Izabela Ćwiklińska z kl. V b, oraz (uczniowie, którzy już nie chodzą do SP5) Mateusz Krzemiński i Oskar Fortuna.
Gratulujemy i życzymy wytrwałości w wędrowaniu, poznawania nowych ciekawych miejsc oraz zdobywania punktów do odznak turystycznych.
Poranek z pisarzem
16.11.2017 r. uczniowie naszej szkoły z kl. 5a uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu ze znanym autorem książek dla dzieci – Pawłem Beręsewiczem. To niezwykłe wydarzenie rozpoczęło się od wywiadu… pisarza z uczniami. Przy okrągłym stoliku zastawionym miniaturowym serwisem do herbaty (lub, jak kto wolał, kawy) z wyimaginowanym napojem pan Beręsewicz, jak wytrawny dziennikarz, zadawał swoim rozmówcom pytania na temat książek. Z ramienia naszej szkoły wywiadu autorowi udzieliła Agata Kasprzyca, która w swobodny sposób podjęła rozmowę z literatem o lekturach czytanych przez dzieci. Jej wypowiedzi były rzeczowe i wnikliwe. Z tego przewrotnego dialogu Paweł Beręsewicz (a wraz z nim jego goście) dowiedział się, co we współczesnym świecie jest poważnym konkurentem książki i jaka tematyka jest atrakcyjna dla młodego czytelnika. Następnie role się odwróciły, a raczej weszły na tradycyjny tor, i w drugiej części spotkania uczniowie „przepytywali” pisarza z jego życia i twórczości.
Na zakończenie poranka ten ciepły i życzliwy dzieciom pisarz, który kiedyś był nauczycielem języka angielskiego, złożył na pamiątkę autografy na tytułowych stronach swoich dzieł. Oczywiście nie zabrakło też chwili dla reportera, który mógł uwiecznić to interesujące spotkanie na fotografiach. To wydarzenie na pewno na długo pozostanie w pamięci jego uczestników. Być może za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat opowiedzą o nim swoim dzieciom czy wnukom i zachęcą ich do przeżywania przygód z książkowymi Ciumkami.
"Jeż super zwierz"
Dzieci, których prace pojechały na konkurs "Jeż super zwierz": Iga Polak kl. 5a, Aleksandra Ples kl. 3e, Iga Fesper kl. 3a, Wiktor Larysz kl. 1b, Natalia Miziołek kl. 1a, Kalina Woś kl. 4b, Kuba Woś kl. 3b, Anna Miazio kl. 1c, Maksymilian Arbitan kl. 3a. Dziękujemy i życzymy powodzenia!
XVI Konkurs „Góry Nasze Góry” 2017
14.11.2017 r. w sali obrad Urzędu Miejskiego w Jaworznie odbył się XVI Konkurs „Góry Nasze Góry” 2017. Tematyką przewodnią była Kotlina Kłodzka. W konkursie wiedzy o górach wzięli udział uczniowie z jaworznickich szkół podstawowych i gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Zając, Cyprian Satława, Łukasz Baran z klasy VII b. W pierwszym etapie drużynowych zmagań, dominowała praca grupowa: rozwiązywanie testu i ćwiczenia z mapą Kotliny Kłodzkiej(np. odnajdywanie punktów na mapie, wyznaczanie rzeczywistych odległości pomiędzy punktami wykorzystując skalę mapy, topografia). W drugim etapie każdy członek drużyny indywidualnie udzielał ustnej odpowiedzi na trzy pytania, losowane z zestawów łatwych lub trudnych. Panowała zdrowa rywalizacja międzyszkolna, nasi uczniowie zajęli IV miejsce w kategorii: szkoły podstawowe – gimnazja. Gratulujemy sukcesu i zachęcamy do aktywnego poznawania gór, wędrując turystycznymi szlakami.
Poczet sztandarowy
11.11.2017r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Nasza delegacja z pocztem sztandarowym uczestniczyła w tym dniu w uroczystej Mszy w Kolegiacie Św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie. Po mszy odbył się przemarsz prawą stroną Rynku pod Pomnik Niepodległości gdzie przemawiał Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert. Następnie wysłuchaliśmy krótkiego programu poetycko – muzycznego pt. "Miejcie nadzieję... Polska - to Wielka Rzecz". Na koniec wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.
10.11.2017 r. – w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca historyczne wydarzenia torujące Polsce drogę do wolności. Prezentacja slajdów stanowiła atrakcyjne tło dla patriotycznych pieśni i wierszy, a zaakcentowane w tym dniu barwy i symbole narodowe podkreślały jeszcze bardziej ich znaczenie i wysiłek polskich patriotów. Uczniowie uczestniczący w akademii, po występie, złożyli czerwone i białe kwiaty na grobie zbiorowym ofiar hitleryzmu, który znajduje się nieopodal szkoły. Odświętny akcent u każdego ucznia w tym dniu stanowił przypięty kotylion w barwach narodowych.
Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi. Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Jeże towarzyszą nam od dzieciństwa w bajkach i książeczkach. Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach, ale również na osiedlach w dużych miastach czy przy ruchliwych drogach. Jeże w poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Wydawać by się mogło, że to rozkoszne, choć kolczaste zwierzątko, jako gatunek miewa się dobrze skoro tak często można je spotkać. W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić. Zachęcamy, byście świętowali Dzień Jeża czytając o nich, oglądając filmy i bawiąc się uczyli. A jeże w tym czasie obchodzą swoje święto smacznie śpiąc, nie przeszkadzajmy im więc.
Jeże prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są wszystkożerne – żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew ludowym przesądom (a także wbrew licznym bajkom), jeże nie jedzą jabłek. Jako ssaki zjadające owady i gryzonie przyczyniają się do zmniejszania populacji szkodników roślin uprawianych przez ludzi. Jeż jest w stanie podczas jednej nocy zjeść 200 gramów owadów. Kiedy jednak spożyje szkodniki zabite pestycydami, może ulec zatruciu. W klimacie umiarkowanym jeże zapadają w sen zimowy. Często zagrzebują się w stertach opadłych liści, aby przespać chłodny okres roku.
Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy,
jestem sobie mały jeżyk.
Bardzo ostre igły moje,
więc nikogo się nie boję.
Często w cieniu sobie siedzę,
jem szkodniki, spulchniam glebę.
Jeżyk bardzo dobrze słyszy,
w nocy umie łowić myszy.
Gdy nadciąga groźna zima,
smacznie w norce spać zaczynam.
Pod pierzyną z suchych liści
pewnie mi się lato przyśni.
Program Śniadanie Daje Moc
8.11.2017 r. uczniowie klas I - VII udali się w wielką podróż w krainę smaku. Wraz z wychowawcami zgłębiali tajniki zdrowego jedzenia, przygotowując i spożywając śniadanie z przyjaciółmi. Skomponowany posiłek nie tylko zaspokoił głód, ale sprawił przyjemność z nowych, nieraz zaskakujących doznań kulinarnych. Dzień Zdrowego Śniadania miał na celu przypomnienie znaczenia porannego posiłku i zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się. Był okazją do wymiany doświadczeń kulinarnych oraz poznania nowych produktów o wysokiej jakości i wartościach odżywczych.
Lekcja muzealna
27.10.2017r. uczniowie z klasy III b odwiedzili Muzeum Miasta Jaworzna. Oglądali wystawę zabawek oraz uczestniczyli w lekcji muzealnej, prowadzonej przez pana Tomasza Karżewicza. Zyskali wiadomości na temat średniowiecza, poznali pierwszych polskich władców. Dowiedzieli się o życiu ówczesnych mieszczan i ich ubiorze. Wykonali pracę plastyczną o średniowieczu. Słuchali informacji o wojach i rycerzach, zapoznali się z różnymi herbami. Zrobili swoje własne herby i zgłębili wiadomości z fechtunku. Zabawy w rycerzy sprawiły im wiele radości. Zajęcia w muzeum długo pozostaną w pamięci dzieci i pań: Urszuli Kleszcz, Elżbiety Łaźni i Magdaleny Kowalczyk.
Zakończenie roku szkolnego
Archiwum Aktualności