W dniu 19.10.2018 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbył się II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Technicznej "Młody Technik" dla klas 8 szkoły podstawowej. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego i praktycznego. Naszą szkołę reprezentowali trzej uczniowie z klasy 8b: Aleksander Łyczak, Łukasz Baran i Cyprian Satława. Chłopcy musieli wykazać się wiedzą techniczną, pomysłowością, zdolnościami manualnymi oraz intuicją techniczną. Dzielnie radzili sobie z zadaniami. Była to również okazja do poznania szkoły i sal warsztatowych, w których być może będą w przyszłości uczyć się zawodów. Celem konkursu było również realizowanie zakresu programowego z doradztwa zawodowego. Był to dobry czas by zastanowić się nad wyborem przyszłej szkoły.
"Młody technik"
Spotkanie z ciekawym człowiekiem
W dniu 22.10.2018 r. odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas 7 i 8. Warsztaty poprowadził pan Przemysław Wieczorek, który przyjechał do nas spod Łodzi. Pan Przemek jako młody mężczyzna w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił obie ręce, mimo to nie zrezygnował z dążenia do swoich marzeń i celów. Obecnie jest pedagogiem w jednej z łódzkich fundacji, profilaktykiem a jeszcze nie tak dawno reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w parateakwondo. Na warsztatach w naszej szkole poruszał takie tematy jak : uzależnienia od alkoholu i środków psychoaktywnych, a także poczucie własnej wartości. Pan Przemek podzielił się również kilkoma autorskimi utworami, ponieważ jego pasją jest tworzenie muzyki rap. Uczniowie bardzo ciepło przyjęli naszego gościa, jego historia jest niezwykle poruszająca i pobudzająca do refleksji nad szkodliwością spożywania środków psychoaktywnych i alkoholu. Na pewno długo pozostaną w pamięci warsztaty z panem Przemkiem.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków
W dniach od 29.09 do 24.10.2018 r. zorganizowano w szkole obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. W klasach I – III przeczytano książkę „Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, podarowaną przez sklep Biedronka. Następnie dzieci z klas I rysowały swoje historie, z klas II tworzyły komiksy, a z klas III pisały krótkie historie wraz z ilustracją. Zadaniem dzieci było również głośne 10 minutowe czytanie w domu, za które otrzymywały od wychowawców naklejki, którymi uzupełniały swoje drzewka ze Słodziakami.
Spotkanie autorskie z M. K. Piekarską w MBP
W dniu 17 października uczniowie klasy VIIC wraz z nauczycielami A.Gil, K.Głogowską i M.Kowalczyk uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Małgorzatą Karoliną Piekarską, które miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie było wspaniałą lekcją historii Zamojszczyzny na tle wydarzeń II wojny światowej.
Autorka promowała swoją ostatnią książkę „Syn dwóch matek”, której bohaterem jest 2,5 letni chłopiec, który w czasie akcji wysiedleńczej i pacyfikacyjnej Zamojszczyzny został odebrany bliskim, z sierocińca trafił do rodziny autorki książki, a po kilu latach powrócił do swej biologicznej matki.
Losy małego chłopca wzbudzają refleksję nad okrucieństwem wojny, które najbardziej uderza w najmłodszych.
Finał Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznych ,,ŚPIEWAM TOBIE POLSKO''
W dniu 11.10.2018 r. zespół wokalny ,,PIĄTKA'' wziął udział w Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznych ,, ŚPIEWAM TOBIE POLSKO ''. Występ odbył się w Klubie Relaks w Jaworznie. Zespół zaprezentował trzy pieśni patriotyczne pt. ,,Rota'' , ,,Pierwsza Brygada'' i ,,Pamięć w nas".
Zespół wystąpił w składzie:
Zosia Bogunia z kl. 5a
Nikola Gzik z kl. 5a
Filip Faltus z kl. 5a
Dawid Wojtyra z kl. 5a
Julia Palian z kl. 5b
Paweł Długajczyk z kl. 5c
Aleksandra Jakowczyk z kl. 5c
Maja Nocoń z kl. 6a
Emilia Kaczkoś z kl. 7a
Julia Leś z kl. 7a
Julia Lofek z kl. 7a
Nikola Szczepanik z kl. 7a
Lidia Malinowska z kl. 7b
Jędrzej Kuśnierczyk z kl. 8a
Dominik Sobos z kl. 8a
Do występu uczniów przygotowała pani Beata Kobiałka.
Przed nami dalsze zmagania, ponieważ 30.10.2018 r. odbędzie się Finał Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznych ,,ŚPIEWAM TOBIE POLSKO'' w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu przy ulicy Wawel 2. Występ naszego zespołu o godz. 10.00.
Gratulujemy przejścia do drugiego etapu i trzymamy kciuki w najbliższy wtorek - 30.10.2018 r.
Pocztówka z Jaworzna
Nasza szkoła wśród laureatów Miejskiego Konkursu „Pocztówka z Jaworzna”
W czerwcu MCKiS Jaworzno zorganizowało konkurs dla szkół i przedszkoli "Pocztówka z Jaworzna”. Tematem konkursu było wykonanie dowolną techniką pocztówki z Jaworzna. Wyróżnionych zostało 6 laureatów wśród których znalazła się również nasza szkoła. Pocztówka, którą wykonała klasa IIIa zajęła III miejsce. Wieloformatowa praca została przemieniona w najprawdziwszą kartkę pocztową. Gratulujemy laureatom!
Rajd pieszy
- 1
20.10.2018 r. uczniowie z koła turystycznego wzięli udział w rajdzie pieszym, który należał do cyklu: „Lekcje ochrony przyrody” pod tytułem: „Park Krajobrazowy Stawki”. Uczestnicy rajdu pokonali 11 km trasy (Knieja – ścieżkami Parku Krajobrazowego Stawki – Zalesice) podziwiając uroki jesiennego parku krajobrazowego. Piechurzy zwiedzili dwa kościoły pw.: Świętej Anna i Św. Mikołaja mogąc porównywać ich architekturę. Każdy turysta otrzymał znaczek rajdowy, a opiekun drużyny dyplom dla szkoły.
ZAWODY REJONOWE W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
19 października 2018 r. odbyły się zawody rejonowe w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Doskonały występ chłopców klas 5-6 pozwolił im zakwalifikować się do zawodów wojewódzkich.
Jest to znaczący sukces naszych uczniów, którzy znaleźli się w grupie 16 najlepszych drużyn w naszym województwie. 30 października 2018 r. odbędzie się finał wojewódzki w Rudzie Śląskiej:
Skład drużyny:
1. Białoń Kacper
2. Draus Maksymilian
3. Kasprzyca Szymon
4. Łaźnia Bartosz
5. Nowak Wiktor
6. Proksa Wiktor
7. Stós Karol
Bardzo ładnie zaprezentowały się też dziewczęta klas 4-6, zajmując 3 miejsce:
1. Kasprzyca Agata
2. Kozdraś Martyna
3. Lira Martyna
4. Zypser Weronika
5. Rusinek Iga
6. Sekuła Zuzanna
7. Dębska Anastazja
Pedikuloza – materiał informacyjny
"Niepodległość" - warsztaty plastyczne
- 31
18.10.2018 r. z okazji Obchodów Stulecia Niepodległości Polski uczniowie z klasy 5 c wraz z opiekunami odwiedzili pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. Następnie w Biurze Wystaw Artystycznych oglądali wystawę prac Tomasza Struka, które inspirowały dzieci do rozmów między innymi o upływie czasu i ulotności pamięci. Uczestniczyli także w warsztatach plastycznych pod tytułem: „Niepodległość”. Młodzi twórcy zastanawiali się jak za pomocą symboli przedstawić „wolność”. Powstało wiele ciekawych prac, które ukazały różnorodność spojrzenia na zadany temat.
Międzyszkolny Konkurs Plastyczno – Patriotyczny "Folklor Polski"
18 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 13 odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczno–Patriotyczny „Folklor Polski”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej pod czujnym okiem jury. Tematem przewodnim był „Folklor Polski”. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III a Tomasz Burakowski. Wykonał on pracę stylizowaną na kurpiowską wycinankę, wykorzystując pastele olejne oraz dekoracyjne ażury. Jury doceniło kreatywność i oryginalne wykonanie pracy przyznając naszemu uczniowi II miejsce. Gratulujemy laureatowi i życzymy dalszych sukcesów.
Masowe Biegi Przełajowe o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna
- 2
16 października 2018 r. odbyły się Masowe Biegi Przełajowe o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna. Jak co roku uczniowie naszej szkoły wystartowali bardzo licznie. W tegorocznym biegu wzięło udział 65 uczniów. W klasyfikacji generalnej chłopcy klas 2 - 6 zajęli II miejsce, dziewczęta w tej kategorii uplasowały się na IV pozycji. Uczniowie klas 7 - 8 zajęli IV miejsce.
Najlepsze miejsca indywidualne:
Szymon Kaczmarczyk kl.4b - II miejsce
Iga Rusinek kl. 5b - II miejsce i Szymon Kasprzyca kl.5b – II miejsce
Amelia Lenart kl.8b - I miejsce i Mateusz Skalny kl. 8b - III miejsce
Wielu uczniów zajęło również punktowane miejsca w pierwszej dziesiątce biegu, dzięki temu drużyny powalczyły w klasyfikacji generalnej.
Lekcja biblioteczna
Czy książka jest lekiem na nudę, a czytanie powoduje alergie? Na te i inne pytania odpowiadali w dniu 10 października 2018 r. "Specjaliści od literatury dziecięcej", występujący z tej okazji w roli lekarzy wyobraźni i fantazji. Pacjentami byli uczniowie klasy IIc wraz z wychowawcą Jolantą Smalcerz i nauczycielem bibliotekarzem Magdaleną Kowalczyk. „Lekarze” przekonali nas, że książka leczy wszelkie dolegliwości i alergie czytelnicze. Uczniowie otrzymali receptę na te dolegliwości i mogą ją zrealizować w każdej bibliotece, także szkolnej. Wystarczy tylko sięgnąć po książkę.
Uroczyste ślubowanie pierwszaków
- 27
„Puk, puk, to ja mały uczeń pierwszaczek.
Puk, puk, to ja taki mały uczniaczek.
Puk, puk, to ja pukam, szkoło, do twych drzwi.
Puk, puk, to ja proszę, bądź przyjazna mi.”
Uroczyste ślubowanie pierwszaków
12 października 2018 r. odbyło się Ślubowanie klas pierwszych. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście. Był to szczególny dzień zarówno dla dzieci i ich rodziców, jak i dyrekcji oraz nauczycieli. Pani Dyrektor Dorota Zięba miło powitała uczniów, życząc im sukcesów w nauce, zapewniając o tym, że nasza szkoła jest przyjaznym miejscem, w którym na pewno będą czuć się dobrze.
Uczniowie klas II c i III a powitali swoich młodszych kolegów krótką częścią artystyczną, do której zaangażowali również swoich młodszych kolegów. Jak przystało na tak ważną uroczystość, rozpoczęła się ona tradycyjnym polonezem. Pierwszoklasiści musieli również wykazać się znajomością szkolnego savoir-vivre’u, zasadami wzorowego zachowania oraz wiedzą na temat praw i obowiązków ucznia.
Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie ślubowania oraz pasowaniena ucznia przez Panią Dyrektor. Zgodnie z tradycją najmłodsi uczniowie zostali uroczyście przyjęci w poczet społeczności szkolnej. Na pamiątkę tego podniosłego wydarzenia dzieci otrzymały z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej na wszystkich uczestników uroczystości czekał w salach słodki poczęstunek.
Święto Patrona Szkoły – Komisji Edukacji Narodowej
- 36
Czternastego października wpisujemy do dziennika dobre stopnie wszystkim, co pracują w szkole! Za wysiłki i za trudy nikt nagrody nie odmówi właśnie w święto Edukacji Narodowej!
Takie słowa popularnej piosenki usłyszeliśmy w piątek, 12.10.2018 r., podczas uroczystej akademii zorganizowanej z okazji Święta Patrona Szkoły – Komisji Edukacji Narodowej. Apel obfitował w wiele atrakcji i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Po przypomnieniu historii powstania Komisji Edukacji Narodowej i złożeniu życzeń pedagogom podsumowano konkursy towarzyszące świętu: Na Najlepszego Wierszokletę (Julia Lofek – kl. VII a), Na najlepszego Twórcę Reklamy (Patrycja Kuzera – kl. VI a, Paweł Długajczyk – kl. V c) oraz wyłoniono Omnibusa Piątki (Julia Leś – kl. VII a). W czasie akademii poznaliśmy także pretendentów do miana Piątkowego Talentu. Chętni uczniowie z klas I – VIII zaprezentowali swoje nietuzinkowe zdolności, które w tym tygodniu zostaną ocenione przez uczniów naszej szkoły. Największa liczba głosów wyłoni zwycięzcę, o czym niezwłocznie poinformujemy!
Inauguracja roku sportowego w SP5
5 października 2018 r. odbyły się Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły, którymi rozpoczęliśmy sportową rywalizację w tym roku szkolnym.
Wyniki w poszczególnych kategoriach:
Klasy 2 - 3:
I miejsce - klasy 2b i 2c
II miejsce - klasa 2a
III miejsce - 3a
Klasy 4:
I miejsce - 4b
II miejsce - 4a
III miejsce - 4c
Klasy 5:
I miejsce - 5b
II miejsce - 5d
III miejsce – 5a
IV miejsce - 5c
Klasy 6:
I miejsce - 6a
II miejsce - 6b
III miejsce - 6c
Klasy 7 - 8:
I miejsce – 8b
II miejsce - 7c
III miejsce – 7b
IV miejsce – 7a
V miejsce – 8a
Biegi o Puchar Dyrektora SP 5 były też kwalifikacją do Sztafetowych Biegów Przełajowych w ramach rywalizacji międzyszkolnej. Zawody te odbyły się 09.10.2018 r. w parku na Podłężu. Bezkonkurencyjni byli chłopcy klas 5 -6, którzy wygrali zawody i zakwalifikowali się do zawodów rejonowych.
Skład drużyn:
1.Białoń Kacper
2 Draus Maksymilian
3 Kasprzyca Szymon
4 Łaźnia Bartosz
5 Nowak Wiktor
6 Proksa Wiktor
7 Stós Karol
Bardzo ładnie zaprezentowały się też dziewczęta klas 4-6, zajmując 3 miejsce i również zakwalifikowały się do zawodów rejonowych.
Skład drużyny:
1.Czechowska Weronika
2 Jabłońska Martna
3 Kasprzyca Agata
4 Kozdraś Martyna
5 Lira Martyna
6.Weronika Zypser
7. Rusinek Iga
Szkołę w najstarszej grupie reprezentowali uczniowie klas 7 i 8.
Skład drużyn:
1.Dulowski Łukasz
2. Kawalski Kacper
3.Malinowski Łukasz
4. Orłów Kacper
5.Skalny Mateusz
6.Wojtas Daniel
7.Wojtas Paweł
Skład drużyn:
1. Oliwia Koszowska
2..Oliwia Radomska
3. Amelia Lenart
4.Julia Lofek
5.Nikola Durlik
6.Marta Zając
Dziewczęta i chłopcy z klas 7 - 8 zajęli w swojej kategorii 6 miejsca.
Nauka dla ciekawskich
Przez cały rok szkolny najlepsi uczniowie klas VII będą uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „Jestem przyjacielem zwierząt” organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Podczas zajęć z biologii odbywających się dwa razy w miesiącu uczniowie będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych. Tematyka zajęć obejmie zarówno kręgowce (ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki) jak i bezkręgowce (owady), a na zakończenie odbędą się zajęcia w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.
W ramach podsumowania całorocznego projektu edukacyjnego odbędzie się turniej zoologiczny, na którym trzeba będzie wykazać się wiedzą z zakresu omawianej tematyki.
Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania
Dzień 29 września to Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania. W związku z tym 28 września i 1 października 2018 r. biblioteka szkolna wyszła z inicjatywą głośnego czytania w klasach I-III.
Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przeczytano wiersze m.in. "Ojczysta mowa" a także przypomniano polskie symbole narodowe. Dzieci odpowiadały na pytania związane z godłem, flagą i hymnem Polski.
Światowy Tydzień Zwierząt
Światowy Tydzień Zwierząt trwa od 4 do 10 października. Data ta jest związana z rocznicą śmierci patrona ekologów i zwierząt – św. Franciszka z Asyżu. Ponadto październik ogłoszony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.
Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji. Głosił on, by chronić przyrodę – bo istoty pozaludzkie również mają wewnętrzną wartość i prawodo życia. Na szczęście coraz więcej ludzi rozumie, że ochrona zwierząt to nie śmieszne hobby utrudniające życie tym, którzy myślą inaczej, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.
W Polsce po raz pierwszy Światowy Tydzień Zwierząt był obchodzony w 1993 r. Nasz kraj, po Francji i Wielkiej Brytanii, jest trzecim państwem w Europie pod względem liczebności zwierząt domowych. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 8 mln psów i ok. 5 mln kotów. Według badań w co drugim polskim domu jest pies.
Niestety, wiele z nich nie ma domu. Liczby bezdomnych zwierząt nikt nie zna, alesą ich co najmniej setki tysięcy. Wiele z nich przebywa w schroniskach, czekając na adopcję. W związku z tym nasza szkoła postanowiła pomóc takim opuszczonym psom przetrwać zimę. Przez cały październik i listopad będziemy zbierać karmę, koce, ręczniki i środki czystości dla psów ze schroniska dla zwierząt w Mysłowicach i dla hotelu dla zwierząt Artemidaw Jaworznie Ciężkowicach. Mamy nadzieję, że te artykuły pomogą zwierzętom przetrwać zimę w cieple i godnych warunkach.
Ponadto w ramach działalności koła ekologicznego uczniowie klasy VIIa wraz z nauczycielem przyrody p. Ewą Maj wykonali na korytarzu szkolnym wystawę zdjęć psów przeznaczonych do adopcji.
Aby propagować ideę pomocy zwierzętom, odczytano przez radiowęzeł Deklarację Praw Zwierząt, która potem została omówiona z uczniami przez wychowawców na zajęciach z wychowawcą.
Spotkanie z panią policjantką
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku, uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z panią policjantką. Tematem spotkania była „Bezpieczna droga do szkoły”. Pani policjantka przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcała do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Podkreśliła ich ważną rolę. Zwróciła się również do uczniów z apelem, aby w trakcie jazdy samochodem dbali o swoje bezpieczeństwo i przypominali rodzicom o konieczności używania fotelików i pasów bezpieczeństwa. Przestrzegała najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich.
Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.
Archiwum Aktualności